Článek
Etiopské vládní jednotky minulý měsíc v městě Merawi v regionu Amhara chodily po domech a doslova popravily desítky civilistů. Podle obyvatel došlo ke krveprolití po střetech s místními milicemi. Jedná se o jednu z nejtragičtějších epizod v Amhaře od počátku povstání skupiny Fano, které vypuklo minulý rok.
Etiopská vláda zakazuje novinářům cestovat do stále bezprávnějšího regionu Amhara a přerušila tam také internet. Deník The Guardian hovořil s lidmi z Merawi telefonicky. Všichni dotazovaní hovořili pod podmínkou anonymity, protože se obávali trestu.
Podle svědků začalo krveprolití 29. ledna po několikahodinových bojích mezi federálními silami a milicionáři Fano. Když milice ustoupily, vojáci vstoupili do domů a zaměřili se na civilisty, které obvinili z toho, že jsou bojovníky milic. Jeden ze svědků uvedl, že se ten den krčil doma, protože se městem rozléhal „neustálý zvuk“ střelby. Dodal, že dělostřelectvo zasáhlo civilní oblasti. Druhý den vyšel ven a na ulici uviděl „nejméně 34 těl“, která posbírali obyvatelé města. Někteří měli střelné rány na hlavě a „úplně rozstřílené obličeje“, řekl.
Další svědek, pravoslavný kněz, který do Merawi přijel 30. ledna, uvedl, že viděl asi 50 těl ležet na hlavní silnici ve městě. „Mnoho obětí bylo zřejmě zabito popravčím způsobem, s průstřelem hlavy,“ uvedl kněz.
Co se děje na severu Etiopie?
Konflikt začal v roce 2020. Válka v této druhé nejlidnatější zemi Afriky už připravila o život tisíce lidí a téměř dva miliony Etiopanů musely kvůli bojům opustit své domovy.
Etiopská rada pro lidská práva vyčíslila celkový počet civilních obětí na více než osm desítek. Vydala prohlášení, ve kterém požadovala další vyšetřování a vyzvala vládu, aby „pohnala odpovědné strany k právní odpovědnosti“. Etiopský parlament v pátek prodloužil výjimečný stav zavedený v srpnu s cílem potlačit nepokoje.