Článek
Estonsko odrazilo kybernetické útoky. Zemi zasáhly nedlouho poté, co tamní vláda rozhodla o odstranění pomníku ze sovětské éry v Narvě na východě země. Drtivá většina obyvatel Narvy, která leží na hranici s Ruskem, jsou etničtí Rusové.
Útok typu DDoS, kdy se útočníci snaží zahltit internetové stránky vysokým množstvím přístupů najednou přes více počítačů, se podařilo odvrátit.
„Služby nebyly narušeny. Až na krátké a drobné výjimky zůstaly webové stránky plně dostupné po celý den. Útok zůstal v Estonsku z velké části bez povšimnutí,“ napsal na Twitteru náměstek estonského ministra hospodářství Luukas Ilves. Uvedl, že šlo o největší kybernetické útoky za posledních 15 let.
K útokům se přihlásila ruská hackerská skupina Killnet. Ve středu na sociální síti Telegram uvedla, že zablokovala přístup k více než 200 státním a soukromým estonským institucím. Mezi ně patří například online systém identifikace občanů. Killnet uvedl, že útok je odpovědí na odstranění pomníku, proti jehož demontáži se Moskva jasně vyhradila.
Skupina není přímo napojená na ruský režim, ovšem její cíle jsou podle deníku The New York Times vždy v souladu s prioritami Ruska.
Stejní hackeři se už v červnu přihlásili k úspěšnějšímu útoku na státní a soukromé instituce v Litvě. Tehdy reagovali na omezení tranzitu zboží Evropskou unií do Kaliningradu, ruského území odděleného od zbytku země, které je závislé na zásobování z litevských železnic a silnic.
Ilves označil útok za největší od roku 2007; tehdy Estonsko přemístilo sovětský pomník známý jako Bronzový voják. Odstranění památky vyvolalo dvě noci nepokojů a rabování etnickými Rusy. Estonsko čelilo také zuřivým kybernetickým útokům, ze kterých bylo obviňováno Rusko. Po těchto útocích značně posílilo svou kybernetickou bezpečnost.
Více o tématu
Estonská vláda se zavázala do konce roku k demontáži 200 až 400 sovětských památek. Obvinila Rusko, že je využívá k vyvolání napětí ve společnosti. Jako první odstranili repliku tanku ze sovětské éry ve městě Narva na východě.
Odstranění pomníku v Narvě dosud navzdory pobuřujícím reakcím ruských představitelů a zpravodajských kanálů nevyvolalo mezi etnickými Rusy, kteří tvoří většinu obyvatel Narvy, roztržky. Někteří obyvatelé na místo bývalého pomníku položili květiny a svíčky, zprávy o násilí se však neobjevily.
Estonsko, podobně jako jeho pobaltští sousedé, odstranilo od znovuzískání nezávislosti v roce 1991 mnoho pomníků, které oslavovaly Sovětský svaz nebo komunistické vůdce.
V úterý tamní vláda oznámila, že odstraní všechny sovětské pomníky z veřejných prostranství, a označila je za „symboly represe a sovětské okupace“, které vedly ke zvýšení napětí uvnitř společnosti.
S odkazem na odstranění válečných památníků v Estonsku a dalších dvou pobaltských státech ruské ministerstvo zahraničí za užití ruské propagandy známé z války na Ukrajině minulý týden obvinilo země z „neonacistických bakchanálií“ a varovalo před „vznikem v podstatě neofašistických států na blízkých hranicích Ruska“.