Článek
Od 19. září, kdy sopka Cumbre Vieja poprvé vybuchla, zničila více než 3000 nemovitostí a stovky hektarů zemědělské půdy. Za tři měsíce donutila erupce podle webu BBC více než 7000 lidí k evakuaci.
Po deseti dnech klidnější aktivity úřady nyní uvedly, že se podle jejich informací sopka skutečně konečně uklidnila. „To, co chci dnes říci, lze vyjádřit pouhými čtyřmi slovy. Erupce je u konce,“ řekl šéf regionální bezpečnosti Kanárských ostrovů Julio Perez.
Od 13. prosince podle něj nedošlo k žádným otřesům půdy, což je nejdelší období bez jakékoliv aktivity od první erupce.
Podle Pereze se odborníci chtěli ujistit, že erupce ustala, než vyhlásili její konec. Na ostrově, kde žije asi 80 000 lidí, nedošlo v souvislosti s erupcí k žádným přímým zraněním ani úmrtím. Přesto před měsícem zemřel starší muž, který odstraňoval sopečný popel ze svého domu.
O střechu nad hlavou přišlo podle deníku El País asi 2300 lidí a došlo ke zničení více než 1300 domů, kostelů, škol a rozsáhlých banánových plantáží.
Emise oxidu siřičitého jsou poprvé od začátku erupce extrémně nízké. To znamená, že denně nepřekračují pět tun. „V době vrcholu erupce dosahovaly tyto emise i přes 50 tisíc tun,“ napsal španělský web El País.
Sopka v masivu Cumbre Vieja se už několikrát v posledních týdnech uklidnila, ale vždy opět začala chrlit lávu a jedovaté plyny. Definitivně si tak obyvatelé ostrova La Palma mohou oddechnout až nyní.
Jednalo se o první erupci na ostrově La Palma od roku 1971 a o nejdelší erupci, která byla na ostrově zaznamenána. Erupce také narušila pozdní fázi letní turistické sezony. Od erupce sopky totiž poměrně pravidelně docházelo k přerušení leteckého spojení světa s ostrovem.
Španělský premiér Pedro Sánchez označil tuto zprávu za „nejlepší vánoční dárek“. „Budeme pokračovat ve spolupráci všech institucí, abychom obnovili činnost nádherného ostrova La Palma a napravili způsobené škody,“ napsal Sánchez na twitter.
Na ostrově La Palma, jehož rozloha je 708 kilometrů čtverečních, žije na 83 500 obyvatel.