Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila epidemii mpox v některých částech Afriky za mimořádnou událost v oblasti veřejného zdraví mezinárodního významu, upozorňuje BBC. Pro obyvatelstvo Evropské unie je však podle českého Ministerstva zdravotnictví riziko této nákazy nízké.
Vysoce nakažlivé onemocnění – známé původně jako opičí neštovice – se začalo objevovat po částech střední a východní Afriky a vědci jsou znepokojeni rychlostí šíření nové varianty nemoci a její vysokou úmrtností. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že možnost dalšího šíření v Africe i mimo ni „je velmi znepokojující“.
Ve čtvrtek se pak potvrdil první případ nové nakažlivější varianty mimo Afriku – zaregistrovali ho ve Švédsku.
„Během odpoledne jsme dostali potvrzení, že máme ve Švédsku jeden případ toho závažnějšího typu mpox, toho zvaného Clade I,“ oznámil podle agentury Reuters švédský ministr zdravotnictví a sociálních věcí Jakob Forssmed. Nakažená osoba předtím byla v části Afriky, kde se nákaza šíří.
Šéf WHO doufá, že vyhlášení mpox za mimořádnou situaci v oblasti veřejného zdraví povede k urychlení výzkumu, financování a zavedení dalších mezinárodních opatření v oblasti veřejného zdraví. „K zastavení této epidemie a záchraně životů je nezbytná koordinovaná mezinárodní reakce,“ řekl Ghebreyesus.
Mpox se přenáší blízkým kontaktem, jako je pohlavní styk, kontakt kůže na kůži a mluvení nebo dýchání v blízkosti jiné osoby. Mpox začínají podobně jako chřipka – pacient pociťuje horečkou, zimnici a celkové vyčerpání. Mezi další projevy nemoci se řadí i bolesti hlavy, svalů a zad.
„Dochází také ke zduření lymfatických uzlin. Během jednoho až tří dnů – někdy i déle – po nástupu horečky se u pacienta objeví typická vyrážka, neštovice, která často začíná na obličeji a poté se šíří na další části těla,“ popsal mluvčí českého Ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Dodal, že onemocnění většinou trvá dva až čtyři týdny s tím, že léčba je převážně symptomatická a podpůrná.
I když je podle Ghebreyesuse situace něčím, „co by mělo znepokojovat všechny“, riziko této nákazy pro obyvatelstvo Evropské unie je nízké. „V České republice bylo v letošním roce hlášeno celkem dvanáct případů tohoto onemocnění,“ upřesnil Jakob.
Lidem, kteří se chystají vycestovat do oblastí, kde je aktuálně výskyt mpox hlášen, ministerstvo doporučuje konzultovat vhodnost vakcíny v centrech očkování a cestovní medicíny. „Další doporučení budou vycházet na základě připravovaného rychlého hodnocení rizika Evropským centrem pro prevenci a kontrolu nemocí a doporučení Světové zdravotnické organizace, které očekáváme v příštích dnech,“ uvedl mluvčí.
Mpox se dělí na dva typy – Clade 1 a Clade 2. Předchozí stav ohrožení veřejného zdraví v souvislosti s mpox, který WHO vyhlásila v roce 2022 – a který ukončila v roce 2023 –, byl vyhlášen kvůli šíření relativně mírného typu Clade 2. Tentokrát však prudce stoupá výskyt mnohem smrtelnější mutace Clade 1 a její subvarianty Clade 1b, která byla objevena minulé září a šíří se ještě rychleji než Clade 1.
„V zemích Evropské unie, popř. Evropského hospodářského prostoru, bylo k 6. červenci hlášeno 22 658 potvrzených případů mpox z 29 zemí,“ sdělil Jakob s tím, že ani jeden případ nebyl způsobený závažnější variantou Clade 1.
Od začátku roku bylo v Demokratické republice Kongo zaznamenáno více než 13 700 případů mpox a nejméně 450 úmrtí. Od té doby byla zjištěna i v dalších afrických zemích – včetně Burundi, Středoafrické republice, Keni a Rwandě. Ačkoli se opičími neštovicemi může nakazit kdokoli, onemocnění sužuje v 96,4 procentech případů muže.