Článek
Osmatřicetiletý Oleksij Sivak se předtím, než Rusko zabralo jihoukrajinský Cherson, živil jako námořník. Když ruské jednotky vtrhly do města a zahájily vleklou okupaci, snažil se proti nim všemožným způsobem bojovat. Po zdech Chersonu například kreslil ukrajinské vlajky a další národní symboly.
Okupanti ho nakonec v srpnu zatkli a odvezli do jedné z vazebních věznic, kterou obsadili a kde podle Kyjeva brutálně mučili nezákonně zadržované lidi. Sivak nyní pro deník The New York Times (NYT) popsal, jak to v zařízení, kde při výsleších ruské Národní gardy zemřeli tři lidé, vypadalo.
„Po každé otázce následoval elektrický šok nebo rána pěstí,“ líčí Sivak. „Když jste po něm spadli na zem, kopli vás a posadili zpátky na židli. Šoky trvaly asi hodinu, pouze s třicetivteřinovými přestávkami,“ dodává a tvrdí, že šoky dostával i přímo do genitálií.
Ukrajinská prokuratura minulý týden v nepřítomnosti obvinila z válečných zločinů velitele, který zařízení vedl, a další tři příslušníky ruské Národní gardy, kteří se pod jeho vedením na mučení podíleli. Identifikovat se jí je podařilo mimo jiné díky svědectví, jež podal Sivak a další věznění muži.
Ukrajinská armáda osvobodila Cherson od ruské okupace v první polovině listopadu, Kyjev poté opakovaně obvinil ruské síly z páchání válečných zločinů a zvěrstev v Chersonské oblasti. Ukrajinští vyšetřovatelé mluví o stovkách trestných činů, včetně poprav a úmrtí ve vazbě, mučení, sexuálního násilí a bití.
Snímky mučicích cel v Chersonu
Vyšetřovatelé válečných zločinů zveřejnili snímky z Chersonu, kde podle poskytnutých svědectví ruské jednotky během okupace města nezákonně zadržovaly Ukrajince a brutálně je mučily. Informace v tuto chvíli nelze nezávisle ověřit.
Zařízení, kde byl Sivak spolu s dalšími zhruba dvěma sty lidmi držen, je jednou z celkem jedenácti vazebních věznic s mučírnami, které ukrajinští vyšetřovatelé v Chersonské oblasti objevili. Nezákonně zadržované lidi podle nich okupanti mučili také na bývalých policejních odděleních (psali jsme zde).
„Z lidí byla ‚vymlacována‘ přiznání k věcem, které neudělali,“ okomentoval dříve počínání ruské Národní gardy v Chersonu ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin. Její metody přitom přirovnal k metodám tajné policie za dob Josifa Stalina.
Během ruské okupace v detenčním zařízení v centru Chersonu, kde byl Sivak držen, zemřeli dva muži a jedna žena poté, co jim byla odepřena lékařská péče, tvrdí vyšetřovatelé.
Jedním z nich byl dvaačtyřicetiletý Serhij Ruban, který před válkou působil jako obchodní konzultant. Zatkli ho 12. června, o šest dní později oznámili, že zemřel. Svědci z vazební věznice tvrdí, že viděli, jak ho ruští věznitelé bijí a následně odvážejí do márnice. Když jeho tělo později našli v jednom z hromadných hrobů, o tom, že byl ubit k smrti, nebylo pochyb, tvrdí jeho matka, která pomohla Serhijovo tělo identifikovat.
Další svědectví z mučíren v Chersonu
„Byli tam dozorci z ruské Národní gardy. Jedna rota vás více bila a dávala víc jídla, druhá méně bila, ale zato méně krmila. Leželi jste na židli se svázanýma rukama a zakrytou hlavou. A když se jim něco nelíbilo, dostali jste ránu elektrickým paralyzérem – do krku nebo do ucha,“ popisuje zacházení Rusů jeden z bývalých vězňů.
Celkem 17 zadržených tvrdí, že v popisované vazební věznici zažili sexuální mučení v podobě elektrických šoků do genitálií. Mezi nimi i osmatřicetiletý Roman Šapovalenko, který v rozhovoru pro NYT popsal, jak ho ruští věznitelé při jednom z výslechů donutili, aby si sám připojil dráty na elektrické šoky ke genitáliím.
Vzpomíná také na opakované bití, které mu zlomilo žebra, na bodnutí do nohy nebo waterboarding. Nejbolestivější ale podle něj byly elektrické šoky do ušních lalůčků.
„V očích máte záblesky jako od blesků. Tři dny jsem nemohl spát,“ líčí Šapovalenko, jakou bolest cítil. Poté, co na něj Rusové vyzkoušeli šoky do ušních lalůčků, se svými spoluvězni žertoval o tom, že díky nim získal připojení k wifi a před očima se mu promítají videa z YouTube a válečné filmy.