Článek
Obce podél pobřeží severního Španělska se obávají ekologické katastrofy. Více než tisíc pytlů s plastovými kuličkami, takzvanými nurdlemi – případně plastovými peletkami –, vypadly 8. prosince z lodi Toconao, kterou provozuje dánská společnost Maersk. Miliony plastových kuliček teď pokryly španělské pobřeží, píše BBC.
Stovky dobrovolníků pracují na jejich odstranění v severozápadní Galicii, poplach byl vyhlášen také na asturském pobřeží. Předpokládá se, že z lodi Toconao spadlo šest kontejnerů asi 80 km západně od portugalského města Viano do Castelo. Jeden z nich obsahoval nejméně 26 tisíc kilogramů plastových pelet, zatímco v ostatních bylo zboží, jako jsou potravinová fólie, pneumatiky nebo rajčatová omáčka.
Desítky pobřežních obcí od 13. prosince zaznamenávají „bílý příliv“ kuliček, které se postupně vyplavují na břeh. Nejhůře postižené oblasti se nacházejí v okolí galicijského přístavního města Noia. Rybáři jižněji ve Vigu hledají pytle s nurdlemi plovoucí v Atlantiku, ačkoli situaci komplikuje proudění moře. Státní zástupci zahájili vyšetřování a existují obavy, že by se únik mohl brzy rozšířit dále na východ podél severního pobřeží směrem k Baskicku.
Mluvčí společnosti Maersk Rainer Horn ve svém prohlášení uvedl, že přepravní společnost incidentu lituje a bude jej vyšetřovat. Drobné plastové kuličky, které se používají k výrobě běžného zboží, jako jsou plastové lahve, mají průměr menší než pět milimetrů – jejich odstranění tak bude velmi obtížné. Dobrovolníci pročesávali písek a prosévali vodu, aby plastové kuličky našli. Regionální vláda v Galicii obvinila španělskou národní vládu vedenou socialisty, že dva týdny neinformovala místní orgány a neaktivovala plán znečištění moří. Vláda ale trvá na tom, že pobřežní úřady informovala.
Podle úřadů nejsou pelety z PET plastu toxické. I tak ale panují obavy, že situace může ohrozit volně žijící živočichy, životní prostředí a představovat riziko pro rybářský průmysl v oblasti. Skupina Ekologové v akci uvedla, že podá stížnost na dánskou lodní společnost. Nurdle mohou totiž pozřít zvířata, což by následně mohlo vést k výskytu plastů jak v jejich trávicích traktech, tak i u lidí. PET je biologicky nerozložitelný a všechny granule, které se nepodaří odstranit, zůstanou v životním prostředí po staletí.