Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Egyptský premiér Mustafá Madbúlí v sobotu nařídil, aby bylo zbaveno licence 16 cestovních kanceláří a jejich manažeři předáni ke stíhání v souvislosti se smrtí stovek egyptských poutníků do Mekky v Saúdské Arábii. Při letošní velké pouti do Mekky zahynulo přes 1000 lidí, mnozí z nich v důsledku extrémního vedra.
Mezi mrtvými bylo podle jednoho z arabských diplomatů, citovaného agenturou AFP, 658 Egypťanů. Většina z těch, kteří zemřeli, byli neregistrovaní poutníci, píše se v prohlášení egyptských vyšetřovatelů. Podle krizové jednotky pověřené vyšetřením případu zmíněných cestovních kanceláří, které pouť zařizovaly, braly klienty do Saúdské Arábie na běžná víza k soukromým návštěvám země, nikoli na oficiální víza pro poutníky, jež umožňují přístup do Mekky. Svým klientům navíc neposkytly lékařské ani žádné další služby.
Podle agentury Reuters lékařská pomoc poskytovaná saúdskoarabskými úřady ke zmírnění útrap pouti není určená pro osoby cestující s běžným vízem. Poutníci, kteří zemřeli, navíc museli projít pouští u Mekky, aby se vyhnuli zatčení nebo deportaci, uvádí se v prohlášení vyšetřovatelů. Egyptské úřady rovněž sdělily, že uvedené cestovní kanceláře nenašly poutníkům „vhodné ubytování“, což způsobilo „jejich vyčerpání kvůli vysokým teplotám“. Podle saúdskoarabských úřadů se letos velké pouti (hadždže) zúčastnilo přibližně 1,8 milionu poutníků, z toho 1,6 milionu ze zahraničí. Při modlitbách na kopci Arafát rtuť teploměru vystoupala na 46 stupňů a podle AFP teploty v nejposvátnějším městě islámu místy dosahovaly až 51,8 stupně Celsia.
Hadždž je jedním z pěti pilířů islámu a každý muslim, který si to může dovolit, musí posvátnou pouť vykonat alespoň jednou za život v době určené muslimským kalendářem, který vychází z lunárních cyklů. Poutě se každoročně pokoušejí zúčastnit desítky tisíc věřících bez potřebných povolení, která jsou udělována podle kvót a jsou spojena s řadou nákladů.