Článek
Archeologové objevili šťastnou náhodou v mexickém státě Campeche mayské město Valeriana, které bylo po staletí ukryto pod hustým porostem džungle. Informovala o tom na svých stránkách britská veřejnoprávní stanice BBC, která citovala z nové studie vydané v časopise Antiquity. Je pod ní podepsán tým vědců v čele s Lukem Auld-Thomasem, doktorandem na neworleanské Tulane University v USA, který se specializuje na archeologickou analýzu osídlení Země.
K objevu došlo poté, co si Luke Auld-Thomas začal klást otázku, zda by k objasnění dávného světa Mayů nemohlo pomoci využití nejmodernějšího laserového mapování známého jako Lidar. Lidar je dálková snímací technika, která využívá pulzní laser a další data získaná přeletem nad lokalitou k vytvoření trojrozměrných informací o tvaru povrchových prvků. Využívá se zejména v lesnictví či pro účely stavebního inženýrství.
„Po dlouhou dobu jsme svědectví o mayské civilizaci získávali díky těžké práci archeologů, kteří pečlivě procházeli každý čtvereční metr a mačetami se prosekávali vegetací, aby zjistili, zda nestojí na hromadě kamenů, která mohla být před 1500 lety něčí domácností,“ uvedl Auld-Thomas pro list The Guardian.
Problém s Lidarem spočívá v tom, že jde o poměrně nákladnou techniku, na kterou se při průzkumu oblastí bez dřívějších důkazů osídlení těžko shání financování. Auld-Thomas proto zkusil využít data z mexického státu Capmeche pořízená původně pro monitorování změn životního prostředí. I přestože tato data vznikla původně za úplně jiným účelem, nakonec v nich tým vědců našel přes tisíc let staré mayské město.
Kde leží stát Campeche?
A obrovské město - komplex s pyramidami, sportovním hřištěm, amfiteátry a silnicemi. Mezi lety 750 až 850 v něm mohlo žít až 50 tisíc lidí.
Svým rozsahem je lokalita pravděpodobně druhým největším mayským nalezištěm, a to hned po Calakmulu v centrální části Yucatánského poloostrova. Tři objevené lokality jsou velikostí srovnatelné se skotským Edinburghem a leží pouze patnáct minut chůze od hlavní silnice.
Podle Auld-Thomase navíc objev naznačuje, že existuje mnoho dalších lokalit, o nichž archeologové zatím nemají tušení.
Město pojmenovali podle nedaleké laguny – Valeriana.
Mělo dvě hlavní centra vzdálená od sebe asi 2 kilometry. „Oblast byla hustě zastavěná a měla rozsáhlé komunikace. Na náměstích center stály chrámové pyramidy, kde Mayové vykonávali náboženské obřady, ukrývali své cennosti a pohřbívali mrtvé. Také měli hřiště pro míčové hry a pravděpodobně i rezervoár,“ popisuje BBC.
Archeologové identifikovali celkem 6764 staveb různých velikostí.
Podle profesorky Elizabeth Grahamové z University College v Londýně tento objev potvrzuje, že Mayové žili ve složitých městských strukturách, a nikoliv v izolovaných vesnicích.
Kolaps mayských civilizací, který začal kolem roku 800 n. l., byl pravděpodobně do značné míry způsoben vysokou hustotou osídlení, která zhoršila jejich odolnost vůči klimatickým změnám.
Více o technologii Lidar
- Lidar využívá světelné pulzy k mapování povrchu a objektů na zemi.
- Základem této technologie je laser, který vysílá tisíce rychlých světelných pulzů směrem k zemi. Jakmile se tyto pulzy dotknou objektů, část světla se odrazí zpět k přijímači, který měří čas potřebný k návratu signálu.
- Za poslední desetiletí zmapoval oblast o desetkrát větší rozloze, než bylo možné tradičními metodami během celého století.