Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Nezapomeňme, co je to legitimita. Ta pochází z jediného zdroje a tím zdrojem jste vy, lidé,“ pronesla ve svém posledním projevu před prezidentským palácem Salome Zurabišviliová. Gruzínská prezidentka v neděli měla předat moc svému nástupci, po událostech v posledních týdnech tak nicméně odmítla učinit.
„Zůstávám jedinou legitimní hlavou státu. Opustím prezidentský palác a budu stát po vašem boku, se mnou zůstane legitimita, vlajka a vaše důvěra,“ dodala Zurabišviliová. Proslov k tisícům podporovatelů vedla ve stejném oblečení v barvách gruzínské vlajky jako při své inauguraci.
Jen o pár bloků vedle se nicméně odehrávala druhá linka gruzínského dění. Poslanci Gruzínského snu, kteří mají po říjnových volbách většinu v parlamentu, slavnostně uvedli do funkce Michaila Kavelašviliho jako nového prezidenta. Někdejší fotbalista a podle médií také protizápadní politik získal post během první nepřímé volby, ve které jej zvolili členové parlamentu a regionální zastupitelé.
„Naše historie jasně ukazuje, že po nesčetných bojích za obranu naší vlasti a tradic byl mír vždy jedním z hlavních cílů a hodnot pro gruzínský lid,“ pronesl Kavelašvili po složení prezidentské přísahy. Před gruzínským parlamentem v té chvíli stály tisíce demonstrantů držící červené karty v odkazu na politikovu sportovní kariéru.
Opozice i Zurabišviliová kritizují nový parlament vzešlý z letošních voleb, které označují za zfalšované, zejména za listopadové rozhodnutí pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Naposledy v sobotu se tisíce demonstrantů mávajících gruzínskými a unijními vlajkami semkly kolem nábřeží řeky Mtkvari v gruzínské metropoli a vytvořily kilometry dlouhý lidský řetěz. K tomu, aby pokojné protesty pokračovaly, vyzvala během projevu i Zurabišviliová.
Day 31. A 3.5-minute drone run of the human chain of unity in Tbilisi. People gathered in other cities and towns as well, and so did the Georgians abroad. #GeorgiaProtests
— Marika Mikiashvili 🇬🇪🇺🇦🇪🇺 (@Mikiashvili_M) December 28, 2024
📷 Levan Tsikarishvili pic.twitter.com/9ViLmrQAFK
Prezidentka opakovaně vyzvala také k uspořádání nových voleb. V souvislosti s tím se podle ní pracuje na komplexním dokumentu se všemi podrobnostmi o tom, co by se mělo udělat pro zajištění svobodných a spravedlivých voleb. A to včetně otázek, jako je ochrana tajnosti hlasování a užívání pouze jednoho hlasu. Řekla, že dokument bude brzy zveřejněn.
Zurabišviliová ve svém projevu pak pobídla i politické strany a lidi, kteří mají zájem vstoupit do politiky, aby se připravili na nové – nevyhnutelné – volby.
Vláda bude pokračovat v tvrdém potlačování opozice
Vládnoucí strana ovšem možnost opakování voleb odmítá. Demonstranti tak jako jedinou cestu k navrácení prozápadního směřování země vidí v protestech. Ty vláda označuje za součást řízené akce ze zahraničí a demonstrace rozhání. Stovky zadržených, mezi nimiž jsou i desítky novinářů, si stěžují, že se staly oběťmi násilí pořádkových sil i pouličních band ovládaných režimem.
This is is my friend Keti in the red jacket. She was dragged and arrested for no reason whatsoever, she was just standing on Rustaveli and not even blocking the road or anything. #terrorinGeorgia #GeorgiaProtests pic.twitter.com/X4dsPv9dWx
— Marika Mikiashvili 🇬🇪🇺🇦🇪🇺 (@Mikiashvili_M) December 29, 2024
Otázkou tak nyní zůstává, co pro zemi znamená politické rozštěpení, které sílí od říjnových voleb. A přítomnost dvou naprosto ideologicky odlišných prezidentů jej jen završuje.
Zatímco Zurabišviliová už dříve odmítla ustoupit ze své funkce, vládní politici ji opakovaně obvinili z podkopávání státu. Gruzínský premiér Irakli Kobachidze jí dokonce v souvislosti s výměnou mandátů pohrozil zatčením. „Uvidíme, kde skončí, za mřížemi, nebo venku,“ řekl tento týden novinářům.
Prezidentka, která dříve spolupracovala s Gruzínským snem a až v posledních letech se od jeho provýchodní politiky začala stranit, se stala ústřední postavou opozice a rozsáhlých protestů. Zurabišviliová také vyzvala k větší ochraně svobodných médií jako nedílné součásti každé demokracie.
Kdo je nový gruzínský prezident
Někdejší fotbalista je známý vulgárními výpady v parlamentu a prudce protizápadním postojem, se zvláštním nepřátelstvím namířeným proti Spojeným státům. Odsoudil i současné protesty s tím, že „radikalizaci a polarizaci“ společnosti vyvolávají zahraniční síly.
Ohledně boje proti represivnímu režimu zdůraznila potřebu posílit fondy zřízené na podporu vězněných, pokutovaných a propuštěných ze státních organizací za protesty proti vládnoucí straně. Poznamenala, že tito lidé potřebují pomoc právníků, které se jim dostane.
Brutální zásahy při květnových demonstracích
Sázka na zahraniční podporu
Jednou z posledních pák, která ještě opozici zbývá, zůstává podpora ze zahraničí. Tu chce nadále udržovat i Zurabišviliová, která po plánovaných cestách do gruzínských regionů chce vyrazit i na další setkání s lídry západních zemí. Podporu má opozice také ve Spojených státech, které tento týden uvalily sankce na bývalého gruzínského premiéra a miliardáře, zakladatele Gruzínského snu, Bidzinu Ivanišviliho.
Také Evropský parlament přijal usnesení, ve kterém uvedl, že parlamentní volby nebyly svobodné a spravedlivé a byly dalším projevem propadu demokracie v zemi.
Maďarsko blokuje v EU i další zahraniční politiku
Tři dny po své první návštěvě Kyjeva od rozpoutání války se maďarský premiér Viktor Orbán dostavil i do Kremlu. S mužem, který rozpoutal agresivní válku na Ukrajině, se v létě srdečně zdravil. Kyjev v reakci vyzval všechny státy, aby o Ukrajině nejednaly bez něj. Do Moskvy ovšem nedávno zamířil další středoevropský politik - Robert Fico.
Přestože se ale pro směřování kavkazské země do bloku vyslovuje i Evropská unie, většinu zásadnější pomoci i sankcí blokuje Slovensko i Maďarsko. Ostatně tamní premiér Viktor Orbán se netají podporou Gruzínského snu, kterému přijel i krátce po volbách osobně gratulovat, a to v kontrastu se znepokojenými reakcemi dalších unijních států.
Gruzie od získání nezávislosti po rozpadu Sovětského svazu vystupovala jako prozápadní země, což umocnila ještě rusko-gruzínská válka v roce 2008, která nechala ve velké části společnosti nechuť vůči sousední velmoci.
Krátce po ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 pak kavkazská země požádala o členství v EU, které podporuje drtivá většina obyvatel - průzkumy ukazují, že jde asi o 80 procent Gruzínců.