Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Globálně druhý nejteplejší listopad v historii měření potvrzuje očekávání nejteplejšího roku 2024, uvedla v pátek meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
Listopad 2024 byl druhým nejteplejším listopadem v historii měření na světě s průměrnou přízemní teplotou vzduchu 14,10 stupně Celsia, což je o 0,73 stupně Celsia více, než byl průměr pro měsíc listopad v letech 1991-2020. Zároveň byl letošní listopad o 1,62 stupně Celsia teplejší než v předindustriálním období.
„Na základě analýzy listopadových dat nyní můžeme téměř s jistotou potvrdit, že rok 2024 bude nejteplejším rokem v historii měření a prvním kalendářním rokem s teplotou vyšší než 1,5 stupně Celsia. To neznamená, že byla porušena Pařížská dohoda, ale znamená to, že ambiciózní opatření v oblasti klimatu jsou naléhavější než kdykoli předtím,“ uvedla zástupkyně ředitele služby Copernicus Climate Change Service (C3S) Samantha Burgessová.
Na klimatickém cíli udržet globální teploty pod 1,5 stupně ve srovnání s předprůmyslovou érou se státy dohodly na klimatické konferenci v Paříži v roce 2015.
Pařížská klimatická dohoda
Pařížská konference o změně klimatu se odehrála v prosinci 2015.
Do jednání o nové celosvětové právně závazné dohodě o změně klimatu se zapojily delegace z přibližně 150 zemí.
Celosvětová dohoda byla stvrzena 12. prosince a říká, že cílem je omezit globální oteplování na úroveň výrazně nižší než dva stupně Celsia ve srovnání s předindustriální érou a pokračovat v úsilí o jeho omezení na 1,5 °C.
Průměrná teplota na evropské pevnině v listopadu 2024 činila 5,14 stupně Celsia, což je o 0,78 stupně Celsia více než průměrná teplota naměřená za měsíc listopad mezi lety 1991-2020. Nejteplejším listopadem v historii měření na evropské pevnině je listopad 2015 s teplotou 1,74 stupně Celsia nad průměrem.
Teploty byly nadprůměrné v severním Rusku a v severovýchodní a jihozápadní Evropě a podprůměrné v jihovýchodní Evropě. Mimo Evropu byly teploty nejvíce nadprůměrné ve východní Kanadě a ve střední a východní části USA, na většině území Mexika, v Maroku, severozápadní Africe, Číně, Pákistánu, na většině území Sibiře a v Austrálii.
Nejvýrazněji podprůměrné teploty byly na západě Spojených států, v některých částech severní Afriky, na ruském Dálném východě a na většině území Antarktidy.
V listopadu 2024 přitom spadlo na většině území západní a střední Evropy podprůměrné množství srážek.
Průměrná teplota u hladiny moře byla letos v listopadu mezi 60. stupněm jižní šířky a 60. stupněm severní šířky 20,58 stupně Celsia, což je druhá nejvyšší zaznamenaná hodnota pro měsíc listopad a jen o 0,13 stupně Celsia nižší než v listopadu 2023.
Meteorologická služba Evropské unie Copernicus pravidelně zveřejňuje měsíční klimatické bulletiny informující o pozorovaných změnách globálních povrchových teplot vzduchu a moří, pokrytí moří ledem a hydrologických proměnných.