Článek
Vyšetřovatelé z ruské Federální služby bezpečnosti (FSB) údajně při průzkumu dronu, který v úterý spadl v Moskevské oblasti, našli výbušniny. Informují o tom server ruského provládního deníku Izvestija nebo telegramový kanál Ostorožno novosti, který patří někdejší prezidentské kandidátce a moderátorce Xeniji Sobčakové.
Pracovníci FSB na dronu údajně našli dohromady šest náloží. Server Izvestija v té souvislosti píše, že Ukrajinci často používají výbušniny britského původu.
Dron spadl poblíž zařízení společnosti Gazprom u obce Gubastovo v Kolomenském okrese. Státní agentura TASS už v úterý informovala, že podle orgánů činných v trestním řízení stroj pochází z cizího státu.
Ruský server MK zveřejnil fotografii dronu. Podle něj šlo pravděpodobně o útočný bezpilotní letoun UJ-22 s maximálním doletem 800 kilometrů.
Kanál Ostorožno novosti píše, že to potvrzuje i nápis na dronu. Média z toho usuzují, že jde o ukrajinský stroj, protože ruská armáda tento typ nevyužívá.
Ruské využití kamikaze dronů
Kamikaze drony čili „vyčkávající munici“ na ukrajinském bojišti používají obě strany konfliktu. Zprávy z fronty v tuto chvíli naznačují, že i přes dodávku západních zbraní Ukrajině má s drony v tuto chvíli větší úspěch Rusko.
V úterý nešlo zdaleka o jediný incident na území Ruska, do něhož byly zapletené drony. Ruské úřady informovaly o útocích bezpilotních letounů například v Krasnodarském kraji a Adygejské republice na jihu země nebo v Bělgorodské oblasti u hranic s Ukrajinou, v některých z těchto případů také obviňovaly Ukrajince (psali jsme zde).
Proti tomu se ve středu ohradil poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak. „Ukrajina neútočí na území Ruské federace. Ukrajina vede obrannou válku, aby deokupovala celé své území,“ napsal Podoljak na sociální síti Twitter.
Poradce mluvil o „vnitřních útocích“, které podle něj vedou v Rusku k šíření paniky a dezintegračních tendencí.
Dosud nejzásadnější dronový útok připisovaný Ukrajincům Rusko zaznamenalo loni na začátku prosince. Bezpilotní letouny tehdy zasáhly leteckou základnu Engels a letiště Ďagilevo hluboko v ruském vnitrozemí (psali jsme zde). Někteří analytici tehdy očekávali proměnu charakteru války, ale podobné incidenty doposud zůstávají spíš ojedinělé.
Výjimkou je Krym, ukrajinský poloostrov nezákonně anektovaný v roce 2014 Ruskem. Ve středu ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruská armáda odvrátila pokus ukrajinských sil o masivní vzdušný útok na Krym, píše agentura ČTK.
Protivzdušná obrana podle rezortu sestřelila šest dronů, další čtyři zneškodnily prostředky radioelektronického boje. Žádné škody na zemi ani oběti útok nezpůsobil. Ukrajina se k těmto útokům nevyjádřila.