Článek
Parlament samozvané Luhanské lidové republiky (LNR) schválil zákon o uspořádání referenda o připojení tohoto separatistického útvaru k Rusku, uvedla v úterý agentura Interfax. Referendum se podle vedení parlamentu bude konat od 23. do 27. září.
Ve stejném termínu chce referendum uspořádat i vedení samozvané Doněcké lidové republiky (DNR), které příslušný zákon schválilo jen o chvíli později.
Hlasovat o připojení k Rusku pak ve stejném termínu budou také v části Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny a v části Záporožské oblasti. Ruskem jmenovaný chersonský gubernátor Vladimir Saldo v příspěvku v aplikaci Telegram podle agentury Reuters uvedl, že doufá, že se Cherson stane součástí Ruska, plnohodnotným subjektem sjednocené země.
Zprávy o urychlení referend o přičlenění k Rusku přicházejí v době ukrajinské ofenzivy na východě země, při níž Kyjev od začátku září získal kontrolu téměř nad celou Charkovskou oblastí i nad několika obcemi v Luhanské oblasti. Tu přitom ruské velení už v červnu prohlásilo za osvobozenou.
Zprávy z bojiště
V posledních dnech se situace na ukrajinském bojiště zásadně neposunula. Na severu Ukrajiny vzniklo „území nikoho“. Na jihu zřejmě zdárně pokračuje pomalá, ale celkově zatím úspěšná ukrajinská ofenzíva u Chersonu.
Konání hlasování dnes podpořil bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zopakoval, že Moskva nechává rozhodnutí o referendech plně na obyvatelstvu dotčených oblastí, uvedla agentura Reuters.
„Pseudoreferenda“
Západní politici naopak uvedli, že výsledky referend neuznají. Německý kancléř Olaf Scholz na zasedání Valného shromáždění OSN označil toto hlasování za pseudoreferenda a připomněl, že nemají oporu v mezinárodním právu a smlouvách.
„Toto všechno je jen pokus o imperialistickou agresi,“ řekl také k plánovaným referendům Scholz. Dodal, že Ukrajina má plné právo bránit integritu a suverenitu svého území i svoji demokracii.
Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta Joea Bidena pro národní bezpečnost, řekl, že Spojené státy tato území budou vždy uznávat jedině jako součást Ukrajiny. Za Ukrajinu se postavila i OSN, generální tajemník NATO nebo předsedkyně Evropské komise.
„Nikdy neuznáme snahy Ruska legitimizovat protiprávní a brutální okupaci ukrajinských území,“ vzkázala šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.
„OSN zcela potvrzují územní integritu a suverenitu Ukrajiny,“ řekl zástupce mluvčího generálního tajemníka OSN Farhan Haq.
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na Twitteru napsal, že plánované hlasování je „další eskalací Putinovy války“ proti Ukrajině.
Sham referendums have no legitimacy & do not change the nature of #Russia’s war of aggression against #Ukraine. This is a further escalation in Putin’s war. The international community must condemn this blatant violation of international law & step up support for Ukraine. pic.twitter.com/NdcN3tO6Sy
— Jens Stoltenberg (@jensstoltenberg) September 20, 2022
Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jsou ruské plány na referenda novou provokací. „Nebudou mít žádné právní dopady, celý proces je parodie,“ řekl Macron a dodal, že kdyby celý plán na vyhlášení referend na východě Ukrajiny nebyl tak tragický, byl by legrační. Uvedl také, že v příštích dnech bude mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Ani Polsko podle tamějšího prezidenta Andrzeje Dudy výsledky neuzná. „Pravdou je, že o výsledku (referend) rozhoduje Kreml a ne hlasování,“ řekl.
„Donbas, Krym, Cherson = Ukrajina,“ napsala na Twitteru estonská premiérka Kaja Kallasová. Šéf estonské diplomacie Urmas Reinsalu vyzval Evropskou unii, aby Luhanskou lidovou republiku a Doněckou lidovou republiku, samozvané útvary na východě Ukrajiny ovládané proruskými separatisty, označila za teroristické organizace. Stejně jako Kallasová se vyslovil také pro uvalení dalších sankcí na Rusko.
The occupiers' playbook in action. As #Russia moves ahead with fake referenda in occupied territories of #Ukraine, let me say it loud and clear:
— Kaja Kallas (@kajakallas) September 20, 2022
We will never recognize this.
Ukraine has every right to take back its territory. Donbas, Crimea, Kherson = it's all Ukraine. 1/2
„To, co se Rusko snaží udělat v Doněcku, Luhansku a na dalších okupovaných územích…, je pouhou snahou ukrýt své imperialistické ambice za iluzi demokracie,“ napsal na Twitteru litevský prezident Gitanas Nauséda.
What Russia is trying to do in Donetsk, Luhansk &other occupied 🇺🇦 territories with its sham referendums is just an attempt to hide its imperialistic ambitions behind the illusion of democracy. Lithuania will never recognize results of these illegal attempts to annex 🇺🇦 regions.
— Gitanas Nausėda (@GitanasNauseda) September 20, 2022
Podobné referendum, jaké teď plánují na Donbase a v Chersonské i Záporožské oblasti, se uskutečnilo už v roce 2014 na Krymu: a Rusko následně ukrajinský poloostrov anektovalo. Výsledky tehdejšího hlasování ale nejsou mezinárodně uznávané.