Hlavní obsah
Online

Trump úřaduje: Pro plán velkého zbrojení získal spojence v Evropě

Foto: POTUS/X.com

Donald Trump jen během prvního dne zrušil velkou část nařízení svého předchůdce Joea Bidena například v klimatické politice.

aktualizováno •

Polský premiér Donald Tusk podpořil výzvu nového amerického prezidenta ke zvýšení výdajů států NATO na obranu na pět procent HDP. „Pokud má Evropa přežít, musí být vyzbrojená,“ řekl Evropskému parlamentu.

Článek

Donald Trump podruhé prezidentem

Donald Trump hned 20. ledna po složení prezidentské přísahy začal plnit své předvolební sliby.

Smrští exekutivních příkazů začal otáčet kormidlem vnitřní i zahraniční politiky Spojených států. Světová média od počátku, jak je jeho zvykem, zásobuje i třeskutými výroky na adresu spojenců i nepřátel USA. Pozorovatelé dlouhodobě upozorňují, že ne všechny myslí prezident vážně a je třeba je vnímat jako výroky byznysmena, který se snaží zlepšit svou pozici v dalších jednáních.

Seznam Zprávy budou první dny a týdny nové americké administrativy sledovat ve speciální on-line reportáži.

Trump hrozí Putinovi kvůli válce cly

„Dohodněte se teď a zastavte tuto směšnou válku! Bude to jenom horší. Pokud neuzavřeme dohodu, a brzy, nemám jinou možnost než uvalit vysoké daně, cla a sankce na cokoliv prodaného Ruskem do Spojených států,“ napsal na své síti Truth Social Donald Trump.

Podle něj je nutné konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, který trvá už skoro tři roky, co nejdříve ukončit dohodou o míru. Uvalením cel a dalších sankcí Trump pohrozil Moskvě i v případě ruského zboží prodávaného do dalších „podílejících se“ zemí, neupřesnil ale, o které země jde. Rusko však není prvním, komu nově jmenovaný americký prezident poslal podobné výhružky – cla na zboží plánuje Trump zavést i vůči Mexiku, Kanadě nebo Číně.

Ve svém příspěvku dodal, že je třeba skončit válku, která „by nikdy nezačala, kdyby byl prezidentem“. Trump přitom dříve kritizoval pomoc, kterou Spojené státy poskytovaly Ukrajině, a v kampani sliboval, že konflikt do 24 hodin od návratu do Bílého domu ukončí. Až několik dní před inaugurací připustil, že vyjednání míru může trvat déle – až měsíce.

Jedině spojenec Evropy může říkat to, co Trump, domnívá se Tusk

Šéfka zahraniční politiky Evropské unie Kaja Kallasová, jinak bývalá liberální a ostře protikremelská premiérka Estonska, dala za pravdu Donaldu Trumpovi. Souhlasí, že Evropa neutrácí dost peněz na svou obranu.

„Selhání Evropy investovat do vojenských kapacit vysílá nebezpečný signál agresorovi,“ prohlásila Kallasová na výroční konferenci Evropské obranné agentury. „Slabost je pro ně pozvánkou,“ dodala podle BBC.

Podle Kallasové Západ už příliš dlouho nabízí ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi různé „alternativy“, například ekonomickou spolupráci s nadějí, že se vzdá svých imperiálních ambicí.

K rychlejšímu zbrojení v Evropě ve středu vyzval i polský premiér Donald Tusk. „Pokud má Evropa přežít, musí být vyzbrojená,“ řekl v projevu v Evropském parlamentu, kde nastínil priority začínajícího polského předsednictví v Radě Evropské unie.

Foto: Evropská unie

Polský premiér Donald Tusk na jednání Evropského parlamentu s předsedkyní sboru Robertou Metsolaovou.

Trump v minulosti prohlásil, že dovolí Rusku udělat, „co se mu zlíbí“, pokud evropští spojenci USA nebudou platit to, co mají a nezvýší výdaje na obranu.

Většina členů NATO už se v současnosti blíží cíli ve výši dvou procent HDP nebo už ho překonala. Z Trumpova týmu ale zaznívá požadavek na výdaje ve výši pěti procent. To někteří členové Aliance označili za nereálné.

Tusk to ale podpořil a Trumpa za návrh pochválil. „Jedině spojenec přeje dalšímu spojenci, aby byl silnější. Tohle není něco, co by říkal protivník Evropy,“ řekl podle serveru Politico na adresu amerického prezidenta.

Analýza k tempu evropského zbrojení:

Nařízená dovolená pro pracovníky programů rozmanitosti

Administrativa nového prezidenta nařídila ukončení všech programů rozmanitosti, rovnosti, začleňování a dostupnosti (DEIA). Všem jejich zaměstnancům nařídila, aby do středečního večera odešli na placenou dovolenou, píše například britský deník The Guardian.

„Zašlete všem zaměstnancům programů DEIA oznámení, že mají nařízenou placenou dovolenou a okamžitou platností, jelikož administrativa podnikne kroky k jejich ukončení,“ stojí v instrukci odeslané vedoucím zaměstnancům.

Do konce příštího týdne pak mají předložit plán na snížení počtu pracovníků. Administrativa také nařizuje pracovníkům, aby nahlásili veškeré snahy „zamaskovat“ programy pomocí „kódovaného nebo nepřesného“ jazyka, píše BBC.

Načítám
Související témata:
Druhá vláda Donalda Trumpa

Hlavní zprávy