Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Syn nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa přiletěl v úterý odpoledne SEČ na návštěvu Grónska. Během jednodenní soukromé cesty plánuje natočit podcast, informovala s předstihem americká média.
Budoucí šéf Bílého domu na své sociální síti Truth Social podle serveru BBC napsal, že „Donald junior a různí zástupci“ pojedou „navštívit některé z nejúžasnějších oblastí a památek“.
Dodal, že Grónsko a jeho obyvatelé „budou mít obrovský prospěch, pokud a až se stane součástí našeho národa“. „Budeme ho chránit a opatrovat před velmi zlomyslným vnějším světem. Udělejme Grónsko opět velkým,“ uvedl.
Trump mladší pak avizoval, že na ostrov míří jako běžný turista. Stroj označovaný jako „Trump Force One“ dosedl na ranvej letiště v grónském hlavním městě Nuuk ve 13:00 SEČ.
Návštěva podle místního činitele, s nímž hovořila agentura Reuters, by měla trvat dohromady čtyři až pět hodin a setkání s představiteli grónských úřadů Trump junior na programu nemá.
„Grónsko je krásné,“ napsal 47letý Američan po přistání na síti X a připojil dvě fotky.
Greenland is beautiful!!! 🇬🇱 pic.twitter.com/PKoeeCafPz
— Donald Trump Jr. (@DonaldJTrumpJr) January 7, 2025
Nejsme na prodej, vzkázal už dřív premiér
Ostrov se do centra pozornosti dostal v prosinci poté, co Trump na Truth Social sdělil, že USA by měly z důvodu národní bezpečnosti usilovat o jeho získání.
„Pro účely národní bezpečnosti a svobody na celém světě se Spojené státy americké domnívají, že vlastnictví a kontrola Grónska je naprostou nutností,“ napsal a zároveň informoval, že určil Kena Howeryho jako nového velvyslance v Dánsku.
„Nejsme na prodej a nikdy nebudeme,“ reagoval grónský premiér Múte Egede. „Grónsko patří grónskému lidu,“ dodal s tím, že ostrov nesmí prohrát svůj dlouholetý boj za svobodu, musí však zůstat otevřený spolupráci a mezinárodnímu obchodu.
Snahy získat dánský ostrov nejsou nové. Spojené státy se ho opakovaně pokoušely koupit od roku 1867. Od roku 1951 zde platí smlouva s USA, která umožňuje provoz vojenských základen a průzkum nerostných zdrojů, píše německý Die Zeit.
Sám Trump zájem o koupi dánského autonomního území vyslovil už v roce 2019 v rámci svého prvního prezidentství, což vedlo k diplomatické roztržce s Dánskem. Premiérka Mette Frederiksenová tehdy označila spekulace za absurdní a vzkázala Trumpovi, že Grónsko není na prodej.
Po listopadových prezidentských volbách sdílel republikánský kongresman Mike Collins na síti X mapu Spojených států, která zahrnovala Grónsko jako americké území. Nazval ji „Projekt 2029“.
Integrální součástí Dánského království se samosprávou ve vnitřních záležitostech je Grónsko od 1. května 1979.