Hlavní obsah

Do rumunských voleb zasáhla silná vlivová kampaň

Foto: LCV, Shutterstock.com

Rumunský prezidentský kandidát Calin Georgescu.

Rumunská kontrarozvědka ve zprávě zveřejněné prezidentem tvrdí, že do kampaně před prvním kolem prezidentských voleb zasáhl „jiným státem sponzorovaný aktér“.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

K překvapivému úspěchu krajně pravicového kandidáta Calina Georgesca v rumunských prezidentských volbách podle tamních zpravodajců přispěla „vysoce organizovaná“ kampaň na sociálních sítích řízená z „vnějších míst“. Rumunská kontrarozvědka SRI se domnívá, že za ní mohl být „jiným státem sponzorovaný aktér“.

Georgescu před dvěma týdny zvítězil v prvním kole voleb, tuto neděli se ve druhém kole utká s liberální političkou Elenou Lasconiovou. Svou kampaň vedl hlavně na platformě TikTok, před tím ho v Rumunsku takřka nikdo neznal.

Na jeho podporu se na síti koordinovaně vyjadřovali placení influenceři a sponzoři, ukazuje zpráva tajné služby, kterou zveřejnil dosavadní rumunský prezident Klaus Iohannis, Georgescův politický oponent.

Placený obsah na podporu politika na síti nebyl označený jako volební kampaň. Tím měl mnohem větší dosah, ale především to odporovalo pravidlům TikToku i rumunským zákonům, shrnuje server britské BBC.

Zpravodajské dokumenty uvádí jako příklad tiktokový účet, který zaplatil 362 000 eur (cca 9,1 milion korun) uživatelům, kteří Georgesca propagovali. Platby měly proběhnout pouze v rozpětí jednoho měsíce od 24. října letošního roku.

Calin Georgescu

Foto: LCV, Shutterstock.com

Calin Georgescu.

  • Dvaašedesátiletý nacionalista, v minulosti pracoval v OSN i na rumunských ministerstvech životního prostředí a zahraničí.
  • V minulosti chválil například faktického vládce Rumunska z období druhé světové války Iona Antonescua, který kolaboroval s nacisty a byl odsouzen k trestu smrti kvůli svému podílu na holokaustu. Označil ho – stejně jako lídra předválečného násilného antisemitského hnutí Cornelia Zeleu Codreanua – za národního hrdinu.
  • Upozornil na sebe ostrými výroky proti NATO a na podporu Ruska. I nacionalistickou Alianci za jednotu Rumunů opustil, protože ho vedení kritizovalo za příliš proruské a protizápadní postoje, které prý poškozují image strany.

Georgescu vždy tvrdil, že za kampaň nic neutrácel. Zveřejnění nových dokumentů označil za koordinovaný pokus jak zastavit jeho kandidaturu. „Myslím, že je to poprvé v historii, kdy stát organizuje akci proti kandidátovi, aby mu zabránil kandidovat,“ řekl v televizním rozhovoru.

Nikoho z přispěvatelů uvedených ve zprávě prý nezná.

Kybernetické útoky

Rumunské prezidentské volby čelily i kybernetickým útokům. Na „platformách pro kyberkriminalitu navázaných na Rusko“ byly podle zmíněné zprávy zveřejněny ukradené přístupové údaje oprávněných uživatelů volebních webových stránek.

Samotné zpravodajské agentury ohlásily desítky tisíc pokusů o nabourání webů. Útočníci chtěli získat přístup k volebním datům a změnit obsah. Používali pokročilé metody, aby zůstali anonymní, které jsou typické pro aktéry pracující s podporou státu.

Kdo je za to zodpovědný a jestli to má reálně vliv na volby, se zatím neví. Rumunská prokuratura vše vyšetřuje. Všechny zveřejněné indicie vedou podle rumunských úřadů k Rusku, ale Moskva jakýkoliv zásah do rumunského volebního procesu odmítá.

Proti Georgescovi se před nedělním druhým kolem sjednocuje velká část rumunské politické scény. V době mezi oběma koly se v zemi konaly také parlamentní volby a strany, které podporují proevropskou a proalianční politiku Rumunska se tento týden dohodly, že směřování země zachovají.

Socialisté, dvě liberální strany a partaj hájící zájmy maďarské menšiny spolu s dalšími představiteli etnických menšin se dohodly na uzavření koalice, píše server Politico.

Všechny čtyři zmíněné strany také podpořily prezidentskou kandidaturu Lasconiové. Aktuální průzkumy ale favorizují spíše Georgeska. Agentury se nicméně mýlily už před prvním kolem, kdy očekávaly postup úplně jiných dvou kandidátů, než kteří nakonec uspěli.

Elena Lasconiová

Foto: LCV, Shutterstock.com

Předsedkyně liberálního Svazu Zachraňte Rumunsko Elena Lasconiová.

  • Dvaapadesátiletá bývalá novinářka, v současnosti starostka města Campulung ve středním Rumunsku, od června lídryně liberálního opozičního Svazu Zachraňte Rumunsko.
  • Z kandidátů v letošních prezidentských volbách byla podle Rádia Svobodná Evropa nejvstřícnější vůči EU a NATO, podporuje dokonce zvýšení přítomnosti aliančních vojáků v Rumunsku. Byla také kategoricky proti tomu, aby Ukrajina dělala územní ústupky.
  • V kampani před prvním kolem balancovala mezi prosazováním progresivní politiky a snahou prezentovat se jako kandidátka, která je blízko běžným lidem, píše server německé stanice Deutsche Welle. Například nosí na krku výrazný křesťanský křížek, ale zároveň podporuje zavedení registrovaných partnerství pro lesby a gaye.
Související témata:

Doporučované