Článek
„Pokud se ptáte, jaký je můj osobní postoj, tak před dvěma nebo třemi lety by mě nikdy nenapadlo, že budu svědkem toho, co právě teď vidíme – toho, že tu máme tuhle hroznou pandemii,“ sdělila novinářům v Bruselu Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise. „Máme vakcíny, život zachraňující vakcíny, ale ne všude se používají adekvátně.“
V Evropské unii je podle předsedkyně momentálně 77 % očkovaných dospělých. V rámci celé její populace však hranice proočkovanosti dosahuje 66 %, což znamená, že třetina evropského obyvatelstva očkovaná není. Von der Leyenová se v souvislosti s tím nechala slyšet, že jde o příliš velké číslo, a na místě je proto momentálně i diskuze o povinném očkování.
„To, jak můžeme očkování podpořit a potenciálně i uvažovat o tom, že bude v rámci Evropské unie povinné, vyžaduje diskusi. Vyžaduje to společný přístup, ale myslím si, že jde o debatu, ke které musí dojít,“ cituje britský list The Guardian političku, která zdůraznila, že rozhodnutí o povinném očkování je v rukou členských států.
Podle von der Leyenové by 27 členských států EU mělo nyní urychleně aplikovat posilovací dávky vakcín. Předsedkyně EK podpořila země, které dočasně prosadily „předcestovní“ testy PCR v rámci hranic bloku.
„Během posledních několika týdnů to mnozí z nás viděli z první řady: covid-19 znovu nakazil některé z našich přátel, spolupracovníků, rodinných příslušníků nebo blízkých. Rychle rostoucí počet případů představuje pro naše nemocnice a zdravotnické pracovníky stále větší zátěž. Příchod nejspíše vysoce nakažlivé varianty omikron navíc vyžaduje naši maximální pozornost,“ apelovala předsedkyně.
Povinné očkování chce zavést například Rakousko, mluví o něm i budoucí německý kancléř Olaf Scholz a diskutuje se o něm také v Česku. Od poloviny ledna pak povinné očkování pro lidi starší 60 let plánuje zavést Řecko.