Článek
Nejméně padesátka hrochů je mezi velkými zvířaty, která v národním parku na východě Konga zemřela po nákaze antraxem. S odvoláním na úřady to napsala agentura Reuters. Konžský institut pro ochranu přírody už místní obyvatele varoval, aby se vyhýbali divokým zvířatům a aby vodu z blízkých řek před pitím vždy převařili.
Strážci národního parku Virunga si mrtvých zvířat všimli před pěti dny a v úterý po internetu začaly kolovat snímky a videa těl, která plavala v řece Ishasha. Úhyn zvířat je pro park velkou ztrátou, protože se jeho zaměstnanci snaží populaci hrochů zvýšit. Kvůli pytláctví a válce totiž počet hrochů klesl z původních 20 000 na současných 1200.
„Testy potvrdily nákazu antraxem, na kterou zemřeli i buvoli,“ uvedl ředitel parku Emmanuel De Merode s tím, že příčina rozšíření nákazy je zatím neznámá. Výzkumný tým se nyní na místě snaží zdechliny dostat z řeky. Bude to však obtížné, protože kvůli špatně přístupnému terénu není možné použít bagry, dodal De Merode.
Sněť slezinná neboli antrax je akutní bakteriální infekce, kterou se může nakazit většina teplokrevných zvířat. Bakterie jsou vylučovány do půdy, kde ve formě spor přežívají i desítky let, hlavně v podmáčené půdě s vysokým obsahem dusíku v teplém podnebí.
Člověk se může nakazit přímým kontaktem s nakaženým zvířetem nebo zdechlinou, požitím či vdechnutím kontaminovaných produktů nebo vody. Nemoc může výjimečné přenášet i hmyz. Mezilidský přenos je extrémně vzácný, uvádí český Státní zdravotní ústav.
Virunga, která byla založena v roce 1925, je nejstarším národním parkem v Africe a nejrozsáhlejší rezervací s tropickým deštným pralesem. Se svými 7900 kilometry čtverečními a dvěma aktivními sopkami je od roku 1979 zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.
V parku žije celkem 218 druhů savců, 706 ptáků, 109 plazů a 78 obojživelníků. Nachází se tam také více než polovina světové populace kriticky ohrožených goril horských.
V této oblasti mezi sebou svádějí boj o nerostné bohatství ozbrojené skupiny, kvůli čemuž o život přišlo nejméně 200 strážců.