Článek
V červnu roku 2011 bylo ženě, kterou neziskové organizace označují jako Elsy, 28 let. Byla matkou samoživitelkou a pracovala jako uklízečka v domácnostech. Během jednoho z pracovních dní Elsy potratila. Snažila se najít pomoc, ale místo lékařské péče byla okamžitě zatčena kvůli podezření, že své těhotenství dobrovolně ukončila.
Po soudním procesu, který provázela řada nesrovnalostí, byla Elsy usvědčena a odsouzena za vraždu s přitěžujícími okolnostmi. Během procesu nebyla respektována presumpce neviny a žena neměla k dispozici veřejného právního obhájce, který by bránil její práva, tvrdí salvadorská Občanská skupina za dekriminalizaci potratů (ACDATEE). Agentuře Reuters se nepodařilo získat vyjádření salvadorských úřadů k případu Elsy.
Ve středoamerickém Salvadoru jsou interrupce od roku 1998 zakázané za jakýchkoliv okolností, upozorňuje agentura AFP. Úřady přísně stíhají i ženy, které během těhotenství trpí vážnými zdravotními problémy ohrožujícími jejich vlastní život i život dítěte. Za posledních dvacet let bylo v Salvadoru stíháno 181 takových žen.
Ve vězení skončily za vraždu s přitěžujícími okolnostmi kvůli obvinění z přerušení těhotenství, přestože samovolně potratily kvůli zdravotním komplikacím. Elsy je od konce prosince pátou propuštěnou ženou s tímto osudem.
Za mřížemi strávila něco málo přes deset let, dalších 20 jí bylo nakonec odpuštěno. „Oslavujeme, že pustili Elsy na svobodu poté, co byla přes 10 let nespravedlivě ve vězení,“ uvedla aktivistka za lidská práva Morena Herrerová, která vede místní neziskovou organizaci ACDATEE.
„[Elsy] byla odloučena od svého syna, který měl jen ji. Nyní, po více než deseti letech, se s ním a se svou rodinou bude moci znovu setkat,“ uvedla organizace.
Tři ženy s podobným osudem byly propuštěny 23. prosince, další z vězení pustili 17. ledna. Od roku 2009 se organizaci Moreny Herrerové podařilo pomoci osvobodit 61 žen.
„Musíme i nadále neúnavně bojovat za osvobození těch, které zůstávají zbaveny svobody,“ uvedla organizace v prohlášení po propuštění Elsy.
Ředitelka Centra pro rovnoprávnost žen Paula Avila-Guillen vyzvala salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho, aby „osvobodil všechny ostatní nevinné ženy“, které za mřížemi skončily za podobných okolností.
Meziamerický soud pro lidská práva v listopadu rozhodl, že Salvador porušil práva ženy identifikované jako Manuela, která byla poslána do vězení za porušení potratového zákona a během výkonu 30letého trestu zemřela.