V argentinském hlavní městě se hroutí trh nájemního bydlení. Než by pronajímali v místní měně, nechávají majitelé raději jeden z každých sedmi bytů prázdný. Může za to trojciferná inflace, která svírá zemi, přísná regulace a příliv dolarově placených cizinců.
V aktuálním článku o tom píše list Financial Times (FT), který připomíná, že nezvladatelná inflace byla jedním z hlavních faktorů, které vedly ke zvolení radikálního libertariánského ekonoma Javiera Mileie prezidentem Argentiny. Milei slíbil voličům „šokovou terapii“, která vyřeší inflací rozloženou ekonomiku.
Jedním z projevů je právě kolaps trhu s bydlením. S tím, jak rychle se znehodnocuje národní měna peso, nejsou pronajímatelé s to nastavit – a spolehlivě vymáhat – nájemné.
V tuto chvíli je tak v Buenos Aires prázdných 228 500 z celkových 1 586 200 bytů. FT získaly tato čísla od argentinského Centra pro výzkum rozvoje Cedes, jehož výzkumníci pracují s daty státního energetického regulátora. Ten považuje za prázdné ty byty, které spotřebovávají méně elektřiny, než je zapotřebí k napájení ledničky.
„Tato čísla, která byla posbírána předtím, než znovu strmě poskočila inflace, jsou oproti stejnému období před rokem vyšší o 14 % . A jsou také o 57 % vyšší oproti roku 2018,“ píše autorka zprávy Ciara Nugentová.
Navzdory tomu, kolik bytů je prázdných, je pro obyvatele Buenos Aires prakticky nemožné sehnat si nájem.
Novinářce se svěřil například administrativní pracovník Gastón Levy. Od dětství žije v módní čtvrti plné kaváren Palermo. Smlouvu na svůj aktuální pronájem uzavřel v roce 2021, kontrakt mu končí v únoru a majitel ho nehodlá prodloužit. Za byt platí 46 tisíc pesos měsíčně, tedy asi 1300 korun.
„Nájmy stoupají rychleji než inflace. Dnes se většina normálních jednopokojových bytů ve městě pronajímá zhruba za 400 tisíc pesos (přes 11 tisíc korun),“ řekl devětatřicetiletý Levy.
Jeho plat činí 250 tisíc pesos měsíčně (cca sedm tisíc korun). A vlivem inflace se hodnota mzdy propadla za posledních 12 měsíců zhruba na 70 procent. Pokud by své peníze směnil na dolary na černém trhu, což činí většina Argentinců ve snaze ochránit své peníze, dostal by zhruba 250 dolarů (tedy 5600 korun).
„Navíc pronajímatelé vyžadují, abych platil dolary, což je pro mě nemožné, protože hodnota dolaru neustále roste. Pokud něco nenajdu, budu se muset přestěhovat k rodičům.“
Připomínáme, že prezident Milei a jeho kabinet jako jeden z prvních kroků oznámili devalvaci měny. Oficiální směnný kurz skočil zhruba ze 400 pesos za dolar na 800 pesos. „Očekává se, že tato devalvace podnítí měsíční inflaci, která podle ekonomů vzroste z listopadových 12,8 % až na 30 % v lednu,“ doplňuje autorka zprávy.