Článek
Říkal to před volbami, říkal to po nich a říká to i teď, kdy se stane německým kancléřem. Friedrich Merz v rozhovoru pro televizi ARD prohlásil, že je připraven splnit předvolební slib a dodat Ukrajině střely s plochou dráhou letu Taurus.
Rakety, s trochou nadsázky označované jako německá wunderwaffe (zázračná zbraň), jsou mimořádně ničivé. Prorazí šest metrů tlustý beton a jsou tak vhodné pro likvidaci opevněných cílů nepřítele. Letí ve výšce pouhých 35 metrů nad zemí a dokáží se vyhnout protivzdušné obraně.
Německo sice patří k zemím, které Ukrajině vojensky pomohly nejvíce, ale právě Taurusy, o něž Kyjev tolik stál a opakovaně je žádal, sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz poslat nechtěl.
„Na rakety tohoto typu je samozřejmě poněkud pozdě, Ukrajina je potřebovala dříve. Mohly se používat společně s britskými střelami Storm Shadow a efekt by byl silnější. I tak to ale může opět navýšit ruské ztráty a zasáhnout citlivá místa. Kerčský most je jen jeden z mnoha takových cílů,“ říká pro Seznam Zprávy vojenský expert Tomáš Řepa z Univerzity obrany v Brně.
„Taurusy umí ničit i silně opevněné cíle, takže se nabízí i různá velitelství daleko za frontou, protože dosah těchto střel je kolem 500 kilometrů,“ dodává.
Rakety Taurus

Taurus Systems GmbH Taurus KEPD 350 německo-švédská střela vzduch-země dlouhého doletu.
- Taurus KEPD-350 jsou střely s plochou dráhou letu, jde o jeden z nejmodernějších zbraňových systémů používaných německou armádou.
Ukrajinci již používají americké střely ATACMS, zmiňované britské Storm Shadow a francouzské SCALP. Ty všechny mají dolet jen 250 až 300 kilometrů.
„Civilisté mají obvykle tendenci přeceňovat jednotlivé zbraňové systémy. Ať už to jsou tanky Leopard, letouny F-16, rakety HIMARS a další. Tyto zbraně mají své výhody, ale válka je komplexní záležitost a vyhrává ten, kdo je dokáže propojit do fungujícího systému,“ vysvětluje vládní koordinátor strategické komunikace a armádní důstojník Otakar Foltýn.
„Střely s plochou dráhou letu Taurus jsou velmi sofistikované a kvalitnější než třeba francouzské rakety SCALP, které Ukrajina dostala. Nejlépe ze všech by překonaly ruskou protivzdušnou obranu. Taurusy by ušetřily Ukrajincům životy a zvýšily efektivitu ostřelování, ale samy o sobě by ani tyto střely zásadně nezměnily situaci na bojišti,“ soudí.
Kerčský most, spojující anektovaný Krym s ruskou pevninou, by nicméně Taurusy zásadně poničit mohly. Pro ruskou armádu jde o důležité silniční a železniční spojení, které umožňuje zásobovat nejen samotný poloostrov, ale také další okupované ukrajinské oblasti na sever od něj.
Sám Merz se v pondělním rozhovoru zmínil o tom, že střela Taurus může tento most zničit. A že se Ukrajinci potřebují dostat z defenzivy a převzít iniciativu.
Dodávky ale ještě nejsou hotovou věcí. Merz uvedl, že s nimi musejí souhlasit evropští spojenci. Jistá není ani shoda ve vládní koalici CDU/CSU a SPD.
Právě sociální demokrati v končící Scholzově vládě nechtěli Ukrajině Taurusy poslat, zatímco Zelení a liberálové (FDP) se nestavěli proti. Scholz uváděl dva hlavní důvody svého odmítavého postoje: na odpalování střel by se musel podílet německý personál, což by znamenalo přímý vstup německých občanů do války. Druhým důvodem je nebezpečí, že by se Rusové střely zmocnili a mohli tak eliminovat její velkou přednost vyhýbat se protivzdušné obraně.
Na Merzovo vystoupení v televizi ARD reagoval na sociálních sítích bývalý ruský prezident a nyní místopředseda ruské Federální bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. „Kandidáta na kancléře Fritze Merze pronásleduje vzpomínka na jeho otce, který sloužil v Hitlerově Wehrmachtu. Nyní Merz navrhuje útok na Krymský most. Dobře si to rozmysli, nacisto!“ napsal ruský politik.
Zajímavost na závěr, týkající se Česka. Mezi Němce, kteří podporují předání Taurusů Ukrajině, patří šéf Panevropské Unie a dlouholetý představitel sudetských Němců Bernd Posselt. „Jedinou cestou k míru je porážka Putina,“ prohlásil nedávno v projevu v bývalém koncentračním táboře Dachau.