Článek
Ve středu nabyla právní moci ta část změn ve slovenském trestním právu, která zrušila Úřad speciální prokuratury (ÚSP) po zhruba 20 letech jeho fungování. Úřad vykonával dozor nad vyšetřováním závažných kriminálních případů a také kauz z doby dřívějšího vládnutí Ficovy strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD).
Platnost zrušení ÚSP slovenský ústavní soud na rozdíl od velké novely trestního zákoníku nepozastavil. Prokurátory včetně šéfa tohoto útvaru Daniela Lipšice generální prokurátor Maroš Žilinka přesunul na různá místa na prokuratuře, ne všichni ale budou pokračovat jako žalobci v trestních kauzách.
Slovenský premiér Robert Fico ve středu označil za zneužití pravomocí rozhodnutí žalobců z ÚSP, kteří podle něj v závěru fungování úřadu obvinili kromě jiných finančníka Jaroslava Haščáka či nynějšího šéfa úřadu vlády Juraje Gedru. Před novináři Fico zopakoval své dřívější tvrzení, že ÚSP byl semeništěm porušování lidských práv.
„Přichází doba – a nepochybně budeme podávat různá trestní oznámení a podněty –, kdy se musí zkoumat trestněprávní odpovědnost, zda tito lidé jako pan Lipšic a jemu podřízení nespáchali trestný čin zneužití pravomocí veřejného činitele nebo jiné zločiny při výkonu své práce na Úřadu speciální prokuratury,“ řekl Fico.
Žalobci ÚSP před zrušením této instituce obvinili například spoluzakladatele finanční skupiny Penta Investments Haščáka a další čtyři osoby z korupce a z dalších trestných činů. V jiném případu zase začali stíhat Gedru; jeho obvinění souvisí podle slovenských médií s jeho dřívějším působením v jiné státní instituci. Vznesli také obvinění vůči jednomu někdejšímu poslanci parlamentu či předsedovi Košického kraje Rastislavovi Trnkovi.