Hlavní obsah

Dávalo by smysl vyslat do Grónska vojáky ze zemí EU, prohlásil generál

Foto: Chris Christophersen, Shutterstock.com

V Grónsku žije přibližně 57 tisíc lidí. Premiér do Washingtonu vzkázal, že nechtějí být Američany. Ilustrační foto.

Šéf nejvyššího vojenského orgánu sedmadvacítky uvedl, že by šlo o jasný signál a „mohlo by to přispět ke stabilitě v regionu“.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Rakouský generál Robert Brieger, předseda Vojenského výboru Evropské unie, se nechal slyšet, že by stálo za zvážení vyslat do Grónska vojáky z členských zemí sedmadvacítky.

„Podle mého názoru by dávalo dokonalý smysl rozmístit v Grónsku nejen americké síly, jak je tomu v současnosti, ale také zvážit přemístění vojáků Evropské unie do Grónska,“ řekl německému listu Welt am Sonntag.

„Vyslalo by to jasný signál a mohlo by to přispět ke stabilitě v regionu. V konečném důsledku se však jedná o politické rozhodnutí, ve kterém je třeba vzít v úvahu mnoho zájmů,“ dodal.

Reagoval tak na poslední výroky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten již během svého prvního funkčního období opakovaně tvrdil, že by Spojené státy měly převzít nad ostrovem kontrolu, a to kvůli zajištění bezpečnosti USA.

Před svým nynějším nástupem do funkce pak získání rozsáhlého arktického ostrova, který je součástí Dánského království, označil za „absolutní nutnost“ a odmítl vyloučit použití vojenské síly, což vyvolalo rozruch po celé Evropě.

„Myslím, že to budeme mít,“ prohlásil v sobotu před novináři na palubě prezidentského letounu Air Force One s tím, že 57 tisíc obyvatel ostrova „chce být s námi“.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová i grónský premiér Múte Bourup Egede v reakci na Trumpova slova z posledních týdnů uvedli, že Grónsko není na prodej. Egede dokonce prohlásil, že Gróňané „nechtějí být Američany“.

Na Grónsko došlo částečně i během pátečního rozhovoru mezi šéfy diplomacie USA a Dánska. Ministr Marco Rubio a jeho dánský protějšek Lars Løkke Rasmussen se shodli, že se o tématu budou bavit později.

Grónsko: Základní fakta

  • S rozlohou asi 2,17 milionu kilometrů čtverečních je Grónsko největším ostrovem světa.
  • Geograficky náleží k Severní Americe, ale politicky, historicky a kulturně má blíž k Evropě.
  • Žije tam asi 56 tisíc lidí, z toho 20 tisíc v hlavním městě Nuuku na jihozápadě ostrova.
Související témata:
Múte Bourup Egede

Doporučované