Článek
Stovky demonstrantů ve čtvrtek pronikly do švédského velvyslanectví v Bagdádu a budovu zapálily. Švédské ministerstvo zahraničí uvedlo, že o situaci ví a že zaměstnanci velvyslanectví jsou v bezpečí. Incident odsoudilo irácké ministerstvo zahraničí. Protest podle agentur zřejmě uspořádali příznivci šíitského duchovního Muktady Sadra. Reagovali tím na pálení koránu, které povolily švédské úřady ve Stockholmu.
„Dnes jsme se zmobilizovali, abychom odsoudili pálení Koránu, který je celý o lásce a víře,“ řekl protestující Hassan Ahmed francouzské tiskové agentuře AFP. „Požadujeme, aby švédská a irácká vláda zastavily tento typ iniciativy,“ dodal.
Podle záběrů, které kolují na kanálech sociální sítě telegram, kam přispívají příznivci šíitského duchovního Muktady Sadra, lidé vnikli do areály ambasády brzy ráno místního času. Na dalších záběrech je vidět, že z budovy stoupá kouř. Podle zdroje agentury Reuters protest svolali příznivci duchovního Sadra.
BREAKING: Swedish embassy in Baghdad set on fire. pic.twitter.com/zqucVW8Yt6
— Anny (@anny25717503) July 20, 2023
„Jsme informováni o situaci. Personál našeho velvyslanectví je v bezpečí a ministerstvo je s ním v pravidelném kontaktu,“ cituje agentura AFP prohlášení švédské diplomacie. Podle ní jsou za bezpečnost velvyslanectví odpovědné irácké úřady.
Irácké ministerstvo zahraničí odsoudilo „nejsilnějším způsobem“ útok a zapálení švédského velvyslanectví. „Irácká vláda uložila bezpečnostním složkám, aby rychle zahájily vyšetřování a vzaly nezbytná bezpečnostní opatření pro odhalení okolností incidentu a ztotožnění pachatelů,“ uvedlo ministerstvo zahraničí.
Později ve čtvrtek ráno přijelo několik hasičských vozů k velvyslanectví v Bagdádu, kde podle svědků došlo k potyčkám mezi iráckými bezpečnostními silami a demonstranty, píše Al-jazzera.
Podle agentury AFP čtvrtečního útok na švédské velvyslanectví souvisí s povolením, které získal od švédských úřadů irácký uprchlík Salwan Momika. Ten má podle švédského tisku v úmyslu před iráckým velvyslanectvím ve Stockholmu spálit výtisk koránu a iráckou vlajku. Povolení dostal i přes to, že v žádosti explicitně zmiňuje svoje záměry.
Momika obdobný protest uskutečnil už koncem června, kdy pálil několik stránek koránu před největší mešitou ve Stockholmu. To vyvolalo v Iráku i dalších převážně muslimských zemí protesty. Ve středu irácké ministerstvo zahraničí Švédsko vyzvalo, aby pálení koránu zabránilo. Momika je od posledního protestu vyšetřován z „agitace proti etnické skupině“.
Reakce muslimských zemí na červnový prostest:
„Nečekali jsme na ráno, vnikli jsme a zapálili jsme švédské velvyslanectví před rozbřeskem,“ řekl reportérovi agentury AFP jeden z demonstrantů. Ten také skandoval jméno šíitského duchovního Sadra.