Článek
Dánská televize TV2 zveřejnila první záběry z místa, kde byl v září poškozen plynovod Nord Stream 2. Místo poblíž ostrova Bornholm natočila se souhlasem Dánského námořního úřadu. Záběry si můžete prohlédnout na stránkách dánského média.
„Není pochyb o tom, že máme co dělat s koordinovanou sabotáží,“ řekl stanici TV2 po zhlédnutí záběrů bezpečnostní analytik Jens Wenzel Kristoffersen z Kodaňské univerzity.
Podle něj poškození Nord Streamu 2 na jihovýchod od dánského ostrova Bornholm připomínají to, co už dřív bylo vidět na záznamech od rovněž poškozeného potrubí Nord Stream 1 ve švédské výlučné ekonomické zóně.
Danish media showed underwater footage of the damaged part of the Nord Stream 2 gas pipeline. pic.twitter.com/BcBxBtvXsS
— Tan Ryan (@TanRyan14) November 25, 2022
„Exploze vypadají stejně. Na pravé straně potrubí jsou vidět deformace. Můžeme z toho usuzovat, že příčina byla stejná,“ domnívá se Kristoffersen.
Švédská prokuratura minulý týden oznámila, že v případě tohoto plynovodu má důkazy o tom, že příčinou byla sabotáž (podrobněji zde).
Vyšetřovatelé, kteří zkoumají místa úniku plynu z plynovodů, totiž nalezli na poškozených částech potrubí stopy výbušnin. Švédové k zasaženým místům poslali na začátku října ponorku, jež sesbírala „blíže neupřesněný materiál“, který byl následně podroben rozboru, psala minulý pátek agentura Reuters.
Jak podotkla stanice Deutsche Welle, švédské úřady přestaly připisovat vinu jakémukoli státu či jednotlivci.
Čtyři zářijové úniky z plynovodů Nord Stream 1 a 2 se odehrály ve švédské a dánské výlučné ekonomické zóně v Baltském moři. Dánové zveřejnili předběžné závěry svého vyšetřování minulý měsíc s tím, že úniky byly způsobeny silnými explozemi.
Oblast úniků byla uzavřena, úřady ji po ohledání míst otevřely v půlce října. Na místo vyrazil tým novinářů ze švédského listu Expressen, kteří přizvali norské experty s podmořskými drony. V hloubce zhruba 80 metrů se jim podařilo najít a nasnímat jedno z poškozených míst na plynovodu Nord Stream 1.
Připomeňte si
Plynovody Nord Stream 1 a 2, které vedou z Ruska do Německa, poničilo koncem září několik explozí. Incidenty se stále vyšetřují a podle dosavadních zjištění nelze vyloučit sabotáž.
Švédský deník The Expressen pak fotografie i video zasaženého zhruba padesátimetrového úseku zveřejnil. „Poškození tak silného kovu lze docílit pouze extrémní silou,“ uvedl v reportáži norský operátor dronu Trond Larsen. „Podle jedné z verzí se podél potrubí vytvořila dlouhá trhlina,“ dodal.
Síla exploze zaznamenaná seismologickým zařízením podle deníku „byla ekvivalentní zemětřesení o síle 2,3 stupně Richterovy škály“.
Evropské státy už dříve uvedly, že mají podezření, že plynovody byly poškozeny záměrně. Rusko ze sabotáže obvinilo Západ, konkrétně Spojené státy. Washington ale jakékoliv zapojení do incidentu odmítl.
Dánsko v současnosti na vyšetřování spolupracuje s Německem, Švédsko ho vede samostatně. O zapojení do případu usilovalo i Rusko, evropské státy to ale odmítly, byť například dánská vláda odmítá spekulovat o tom, kdo poškození potrubí způsobil. Tamní úřady zatím nezveřejnily ani další podrobnosti z vyšetřování, podotýká TV2.