Článek
Od svého návratu do prezidentského úřadu minulý měsíc Donald Trump vyzval Kanadu, aby se stala 51. státem USA, navrhl předání Panamského průplavu i Pásma Gazy do správy Spojených států – a pokusil se koupit Grónsko, tedy autonomní území Dánska. Dánové mu teď jeho nápady oplácí stejnou mincí. Více než 200 000 z nich už podepsalo satirickou petici za odkoupení Kalifornie od USA, upozornil server britského deníku The Guardian.
„Buďme upřímní – Trump není zrovna největším fanouškem Kalifornie. Označil ji za nejzničenější stát v Unii a s jejími představiteli se už léta hádá. Jsme si celkem jistí, že by se s ní za správnou cenu rád rozloučil,“ píše se na webových stránkách petice. Cílem petice je získat jeden bilion dolarů („plus minus několik miliard“) a 500 000 podpisů.
„Podívali jste se někdy na mapu a řekli si: Víte, co Dánsko potřebuje? Více slunce, palmy a kolečkové brusle. A co se stalo? Máme jedinečnou příležitost tento sen uskutečnit,“ píše se v petici. „Pojďme odkoupit Kalifornii od Donalda Trumpa!“
Přes horní část webové stránky petice se nachází slogan vyzývající „Måke Califørnia Great Ægain“, který odkazuje na Trumpovo heslo Make America Great Again (Učiňme Ameriku znovu velkou). Údajní podporovatelé kampaně jako Lars Ulrich z hudební skupiny Metallica a herec Viggo Mortensen ze slavného Pána prstenů nabízejí své důvody, proč by se Kalifornie měla stát „novým Dánskem“.
„Přineseme hygge do Hollywoodu, cyklostezky do Beverly Hills a bio smørrebrød (druh dánského chlebíčku, pozn. red.) na každý roh ulice. Mohl by platit právní stát, všeobecná zdravotní péče a politika založená na faktech,“ pokračuje petice.
Trump má zálusk na Grónsko a Panamský průplav
Mezi Trumpem a demokratickým guvernérem Kalifornie Gavinem Newsomem panují od prezidentova nástupu do úřadu napjaté vztahy – Newsom nedávno vyčlenil 50 milionů dolarů na boj s Trumpovou administrativou a jejími deportačními snahami a Trump pohrozil, že v s ohledem na nedávné požáry v Los Angeles podmíní federální pomoc státu při katastrofách.
Trump začal s myšlenkou odkoupení Grónska v roce 2019 s tím, že USA potřebují toto autonomní území kontrolovat „kvůli ekonomické bezpečnosti“. Arktický ostrov je bohatý na ropu a zemní plyn a další suroviny, které jsou čím dál dostupnější v důsledku tání ledovců. Kvůli klimatické krizi se okolo Grónska v budoucnu mohou otevřít nové námořní trasy.
V lednovém projevu v dánské televizi tamní premiérka Mette Frederiksenová prohlásila, že Grónsko „není na prodej“, a dodala: „Dánská vláda to vidí tak, že Grónsko patří jeho obyvatelům.“
Podobně se po návštěvě Donalda Trumpa mladšího na začátku tohoto roku vyjádřil grónský premiér Múte Egede: „Jsme Gróňané. Nechceme být Američany. Nechceme být ani Dánové. O budoucnosti Grónska bude rozhodovat Grónsko.“
Ačkoli dánská žádost o koupi Kalifornie může být žertem, nabídka USA na koupi Grónska se zdá být zcela vážná. Buddy Carter, republikánský zástupce státu Georgia, oznámil, že předložil návrh zákona, který by schválil koupi Grónska a přejmenoval ho na „Red, White and Blueland“.
Trumpovská expanze
Donald Trump od návratu do Bílého domu – více či méně vážně – mluvil o americké expanzi, eventuálně převzetí kontroly nad několika územími. V případě Marsu měl pravděpodobně na mysli hlavně vědecký výzkum, ale například v případě Grónska, které teď spadá pod Dánsko, otevřeně mluví o jeho připojení k USA. Pokud jde o Pásmo Gazy, líčil vizi rekonstrukce palestinského území, které by přešlo pod americkou správu.
![](http://d39-a.sdn.cz/d_39/c_img_oW_A/kObgaqJNMnB0llrgPCQkSSU/9ec4/donald-trump-trump-expanze.jpeg?fl=cro,0,0,1920,1558%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
.