Hlavní obsah

Další trable „stínové“ flotily: Ruským tankerem otřásla exploze

Foto: Profimedia.cz

Tanker Koala, který je zřejmě součástí takzvané ruské stínové flotily. Ilustrační foto.

Loď Koala se dostala do problémů po výbuchu ve strojovně. Plavidlo bylo naloženo 130 tisíci tun mazutu. Situaci bedlivě sleduje i sousední Finsko a jeho pobřežní stráž.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V ruském baltském přístavu Usť-Luga došlo v neděli na jednom z tankerů k explozi. Úřady uvedly, že potopení lodi nehrozí, protože kotví u mola, napsaly ruská státní agentura TASS a deník Komsomolskaja pravda.

Po incidentu tanker naložený mazutem najel na mělčinu, posádka čítající čtyři ruské, osm gruzínských a 12 indonéských občanů se stačila evakuovat a nikdo nebyl zraněn, přiblížil server Kyiv Post.

Tanker Koala, plující pod vlajkou karibského ostrovního státu Antigua a Barbuda, je zřejmě součástí takzvané ruské stínové flotily, kterou Moskva neoficiálně využívá, aby obešla západní sankce na vývoz své ropy.

Do ruského přístavu na Baltu tanker připlul 6. února. Podle místních médií byl naložen 130 tisíci tun mazutu, úřady se k této informaci ale nevyjádřily, poznamenala Komsomolskaja pravda.

Federální agentura pro námořní a vnitrozemskou vodní dopravu (Rosmorrechflot) uvedla, že ačkoliv se posádka musela evakuovat, výbuch nezpůsobil „rozlití nákladu ani únik ropných produktů“ a nehrozí potopení tankeru. Pracovníci ministerstva pro mimořádné situace nicméně preventivně kolem postavili bariéry a trup prozkoumají potápěči.

„Na tankeru nastal technologický incident při spouštění motoru. V důsledku toho má poškozenou strojovnu,“ uvedl gubernátor Leningradské oblasti Alexandr Drozdenko. Odborníci nyní mají vyhodnotit stav strojů tankeru a upřesnit příčinu havárie.

Jiná svědectví naznačovala, že došlo k „vnějšímu dopadu“, který způsobil částečné zaplavení strojovny.

Podle ukrajinského Kyiv Post má incident podobné znaky, které vedly k prosincovému potopení nákladní lodi Ursa Major ve Středozemním moři. Plavidlo bylo spojované s vojenskými transporty do Sýrie a bylo na sankčním seznamu USA.

Některá ruská média naznačovala, že loď šla ke dnu cizím zaviněním. Firma Oboronlogistika, která ji vlastnila a je napojena na ruské ministerstvo obrany, zmiňovala „teroristický čin“.

Palivový terminál Usť-Luga se už v lednu stal terčem útoku. Ukrajinské bezpečnostní služby zaútočily na průmyslový komplex bezpilotními letouny s dlouhým doletem.

Na nehodu reagovalo i sousední Finsko, když tamní premiér Petteri Orpo na sociální síti X uvedl, že vývoj situace bedlivě sledují a jsou připraveni reagovat na úniky ropy. Finská pobřežní stráž rovněž na sociální sítí X potvrdila, že situaci monitoruje.

Doporučované