Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Do kubánských vod v sobotu připluly tři ruské válečné lodě. Očekává se, že námořní skupina, která se skládá z výcvikové lodi, hlídkové fregaty a tankovacího tankeru, zůstane v kubánském přístavu Havana zakotvena do 30. července. Informovala o tom agentura AP.
Kuba přivítala flotilu, která se nazývá baltská, bouřlivou salvou z děl. Zakotvení flotily vyvolalo podle AP mezi veřejností vlnu vzrušení. Kubánci se v sobotu procházeli po přístavní třídě, aby si válečné lodě lépe prohlédli, a úřady uvedly, že zájemci budou na palubu ruské výcvikové lodi zvané Smolnij vpuštěni v neděli a v pondělí.
Kubánští představitelé obrany označili příjezd ruských válečných lodí za „historické cvičení“ a projev „přátelství a spolupráce“. Ani jedna z vlád však blíže nespecifikovala účel tohoto nejnovějšího nasazení.
Plavidla připlula jen několik týdnů poté, co Havanu minulý měsíc v rámci plánovaných vojenských cvičení navštívila jiná eskadra ruských válečných lodí, včetně jaderné ponorky.
Američtí představitelé vojenská cvičení v polovině června pozorně sledovali a uvedli, že skupina čtyř plavidel nepředstavovala žádnou skutečnou hrozbu. V té době odborníci označili karibskou cestu válečných lodí za symbolickou demonstraci síly, kterou Rusko vykonalo v reakci na pokračující podporu Ukrajiny ze strany USA a Západu.
Rusko je dlouholetým spojencem Kuby. Ačkoli Kuba není klíčovým cílem ruské zahraniční politiky, experti tvrdí, že Rusko považuje Kubu – s přístavem vzdáleným necelých 160 km od Floridy – za strategicky důležitou. Země v posledních letech posílily své politické a hospodářské vazby, zejména proto, že Moskva se snaží zvýšit diplomatickou podporu své války na Ukrajině a Havana se snaží získat jakoukoli hospodářskou pomoc.
Kuba se důsledně zdržovala hlasování o rezolucích OSN o invazi na Ukrajinu a vyhýbala se kritice války vedené Moskvou. Rusko prodává Kubě, která se pod ekonomickým embargem Washingtonu potýká s pravidelnými výpadky elektřiny, značné objemy ropy.