Článek
Ukrajina čelí sérii útoků na vojenská náborová centra. Ve středu tamní policie oznámila už devátý takový útok od začátku tohoto roku, napsal britský deník The Guardian. Vyšetřovatelé tvrdí, že jde o sabotáže organizované ruskými agenty.
„Je nám naprosto jasné, stejně jako Službě bezpečnosti Ukrajiny, že cílem tohoto úmyslného útoku ruských speciálních služeb je vytvořit ve společnosti falešný dojem, destabilizovat situaci a vytvořit negativní postoj vůči bezpečnostním a obranným složkám,“ prohlásil po nejnovějším útoku šéf ukrajinské policie Ivan Vyhivskyj.
Ve středu během exploze v blízkosti armádního náborového centra zemřel jeden člověk a další čtyři byli zraněni. K incidentu došlo ve městě Kamenec Podolský v Chmelnycké oblasti na jihozápadě Ukrajiny.
„Jedinec, který při explozi zemřel, doručoval zásilku, jež následně explodovala. Zásilku měl předat jednomu ze zaměstnanců centra,“ uvedl v živém vysílání národní televize starosta města Mychajlo Positko. Mezi zraněnými jsou dva vojenští lékaři, opravář a jeden kolemjdoucí.
Ukrajinské úřady nezveřejnily žádné důkazy o ruském zapojení do útoku. Jak poznamenává agentura Reuters, podobný přístup je v těchto situacích s ohledem na bezpečnostní důvody obvyklý.
Ukrajinské potíže s mobilizací a apel spojenců:
Ukrajina v posledních týdnech informovala o střelbě i výbuších v blízkosti odvodových center. Například sobotní exploze ve městě Rivne na severozápadě země také zabila jednoho člověka, dalších šest je zraněných.
Ve stejný den muž s loveckou zbraní zastřelil jednoho z vojáků sloužících v rekrutační kanceláři. V pátek byl zastřelen jeden z náborářů na čerpací stanici v Poltavě. Podle Vyhivského se hned třikrát stali cílem policisté.
Policejní šéf tvrdí, že ruští zpravodajští důstojníci pro tyto úkoly zpravidla rekrutují mladé muže s „nízkou společenskou zodpovědností“ a nabízejí jim za ně peníze. „Rusové těmto lidem peníze většinou nezaplatí. Dva poslední případy navíc naznačují, že nakonec nabrané lidi likvidují,“ řekl Vyhivskyj.
Šéf ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj sérii útoků tento týden odsoudil a slíbil přísné potrestání viníků. „Společný cíl obrany Ukrajiny není možný, aniž by celý národ podporoval armádu a respektoval vojenský personál,“ napsal na sociální síti Telegram.
Ukrajinské potíže s mobilizací
Pro Ukrajinu znamenají útoky další tlak na dlouhodobě ne zcela úspěšnou snahu získat do armády nové vojáky. Po třech letech války motivace Ukrajinců k boji ochabla. I proto Kyjev loni začal nabízet narukování vězňům a koncem roku se zaměřil i na povolávání mužů, kteří neplatí daně.
Spojené státy – už za předchozí administrativy prezidenta Joea Bidena – Ukrajině doporučovaly, aby snížila věkovou hranici pro povinné odvody. Podle Washingtonu nedostatek lidských zdrojů ovlivňuje ukrajinskou bojeschopnost palčivěji než nedostatek zbraní. V současnosti Ukrajina odvádí muže od 25 let.
V Kyjevě se ale obávají, že snížení hranice na 18 let by mohlo ohrozit poválečnou obnovu Ukrajinu a připravit zemi o další generaci. „Nedostatek vybavení a výcviku nesmíme kompenzovat mládím vojáků,“ vzkázal na podzim ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s tím, že Ukrajině více než rozsáhlá armáda plná nezkušených teenagerů pomůže zlepšení výcviku a vybavení pro stávající síly.
V posledních týdnech se zároveň objevují zprávy, že ukrajinská armáda chybějící personál v některých jednotkách nasazených přímo na frontě kompenzuje přesuny vojáků ze specializovaných sil, například z letectva.
Od vojáků zaznívají obavy, že se tak Ukrajina připraví o vysoce kvalifikovaný personál, ale velení ujišťuje, že funkčnost speciálních útvarů neohrozí.
To vše se děje ve chvíli, kdy ruská armáda už několik měsíců dobývá další a další území. Tempo jejího postupu v posledních týdnech sice zpomalilo, ale Ukrajině se stále nedaří okupační síly zatlačovat zpátky.