Článek
Podle ruských státních médií spáchal vojenský komisař Roman Malyk pravděpodobně sebevraždu. Jeho rodina to ovšem zpochybňuje a tvrdí, že k tomu neměl důvod.
Malyk působil jako vojenský komisař ve městě Partizansk, které má 40 000 obyvatel a leží přibližně 90 kilometrů východně od Vladivostoku. V regionu měl na starost dodržování příkazů Moskvy a povolávání mužů do války na Ukrajině. V minulosti působil také v Čečensku.
Tamní média píší, že Malykovo tělo „se známkami sebevraždy“ bylo nalezeno „na plotě“. Policie nyní vyšetřuje možnost sebevraždy i vraždy, upozorňuje ruský server Meduza.
In #Primorsky Krai, the body of Partizansk military commissar Roman Malyk was found. The investigation is considering suicide or murder.
— NEXTA (@nexta_tv) October 15, 2022
It is known that Malyk had fought in #Chechnya and had not complained about his health recently. pic.twitter.com/lzc9bukHVD
Malykovi blízcí odmítají věřit, že si dobrovolně vzal život. Zprávy o sebevraždě zpochybňují i někteří uživatelé platformy Telegram, upozorňuje deník The Times. „Mužovi příbuzní nevěří, že se rozhodl spáchat sebevraždu, byl dobře naladěný, sebevědomý,“ píše jeden z uživatelů Telegramu, kde se na toto téma rozproudila diskuse.
Správa města Partizansk označila Malykovo úmrtí za „tragické“. „Zastavilo se srdce silného a odvážného muže, který prošel mnoha „ostře sledovanými místy“, ale který se nikdy nezlomil pod tíhou těžkých vojenských událostí a mnoha ztrát,“ uvedla na ruské sociální síti VKontakte městská správa.
Přečtěte si více o záhadných úmrtích vlivných Rusů
Vyhlášení částečné mobilizace v Rusku rozpoutalo nebývalou vlnu nepokojů. Před povoláním do války z Ruska uteklo přibližně půl milionu mužů. V náborových střediscích docházelo ke žhářským útokům i střelbě a lidé v některých ruských regionech vyrazili do ulic.
Série podezřelých úmrtí
Malyk se zařadil na poměrně dlouhý seznam Rusů, kteří od začátku války na Ukrajině zemřeli za ne zcela vyjasněných okolností. Mezi nejméně 15 zemřelými jsou ropní magnáti, oligarchové i letečtí experti.
Na začátku září svět obletěla zpráva o tom, že šéf ropné společnosti Lukoil Ravil Maganov vypadl z okna moskevské nemocnice (psali jsme zde). Okolnosti úmrtí byly nejasné, ruská státní média ale rychle přispěchala s vysvětlením a uvedla, že Maganov spáchal sebevraždu.
Krátce předním zemřel i druhý vrcholný manažer Lukoilu Alexander Subbotin. Toho našli v květnu mrtvého ve sklepě domu šamana v ruském městě Mytišči, které leží severovýchodně od Moskvy. Příčinou smrti byl podle ruských médií infarkt.
Během září zahynuli za podivných okolností i další významní ruští představitelé. Bývalý šéf moskevského leteckého institutu Anatolij Geraščenko zemřel poté, co podle ruských státních médií spadl ze schodů. O několik dní dříve vypadl ze svého člunu a utopil se Ivan Pečorin, výkonný ředitel Korporace pro rozvoj Dálného východu a Arktidy pro letecké aktivity.