Článek
Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová dnes předala Sacharovovu cenu za svobodu myšlení rodině Kurdky Mahsy Amíníové a zástupkyním hnutí za práva žen v Íránu. Odvaha žen, které přes útlak ze strany režimu nepolevují v boji, podle ní povede k úspěchu. Matka dívky, která zemřela po zákroku íránské mravnostní policie, přirovnala osud své dcery k francouzské národní hrdince Johance z Arku.
Dvaadvacetiletá Amíníová zemřela loni několik dní poté, co ji mravnostní policie vyslýchala kvůli špatně nasazenému šátku – hidžábu. Její smrt vyvolala celonárodní protesty za práva žen, které se pak změnily ve vyjádření nespokojenosti s celým vedením teokratické země. Režim proti nim opakovaně tvrdě zakročil.
Příbuzným Amíníové íránské úřady v cestě do Štrasburku na převzetí ceny zabránily, což je podle Metsolaové další důkaz pokračujících represí. Vzkaz její matky proto na plénu přečetl právník rodiny. „Pevně věřím, že se její jméno, stejně jako jméno Johanky z Arku, stane trvalým symbolem svobody,“ citoval ze vzkazu.
Ocenění za podporu lidských práv a základních svobod pojmenované po předním sovětském disidentovi Andreji Sacharovovi je spojeno s odměnou 50 000 eur (asi 1,2 milionu korun). Loni jej získal ukrajinský lid čelící ruské invazi.
V letošním roce do Íránu zamířila i Nobelova cena míru. Obdržela ji bojovnice za ženská práva Narges Mohammadiová. S Mahsou Amíníovou je částečně spojená – v prosinci 2022, během nejsilnější vlny protestů vyvolaných smrtí 22leté Amíníové, sestavila Mohammadiová svědectví o sexuálním a fyzickém zneužívání zadržovaných žen.
Podrobnosti čtěte zde:
Jednapadesátiletá Narges Mohammadiová je nadále vězněm íránského režimu. Ten ji trestá za to, že se veřejně postavila za práva íránských žen a lidská práva obecně. Bojuje například za zrušení trestu smrti.