Hlavní obsah

Co víme o zřícení letadla: Ruská linka nepřímo potvrzena, Putin se omluvil

Foto: Meiramgul Kussainova / Anadolu/ABACAPRESS.COM, Profimedia.cz

Na místě havárie letu Azerbaijan Airlines (AZAL) poblíž Aktau v Kazachstánu probíhalo 27. prosince 2024 shromažďování důkazů.

aktualizováno •

Letadlo ázerbájdžánských aerolinek mělo přistát v Grozném na jihu Ruska. Zřítilo se 25. prosince u letiště kazašského města Aktau. Zahynulo 38 lidí, dalších 29 přežilo s různými zraněními. Vyšetřování příčin pádu dál probíhá.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Pozn. red.: Text jsme aktualizovali v sobotu před třetí hodinou odpolední. Doplnili jsme informace o sdělení ruského prezidenta Putina.

Jen pár hodin poté, co Spojené státy ze zřícení letadla obvinily Rusko, zveřejnily ruské státem plně kontrolované agentury, že se prezident Vladimir Putin za „tragický incident“ omluvil. Mělo se tak stát během telefonického rozhovoru s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem.

Kreml ve zprávě o telefonátu obou prezidentů uvedl, že letoun se podle plánu pokoušel přistát v Grozném v okamžiku, kdy ruská protivzdušná obrana v oblasti odrážela útok ukrajinských dronů.

Mluvčí Bílého domu John Kirby už v pátek uvedl pro list The Washington Post, že USA mají důkazy naznačující, že let 8432 sestřelily ruské systémy protivzdušné obrany. Bez dalších podrobností dodal, že tyto důkazy přesahují široce rozšířené snímky poškozeného letadla.

Stejnou teorii - tedy že letoun poškodila ruská protivzdušná obrana - pak zveřejnili představitelé Ázerbájdžánu a letečtí experti.

Vyšetřování v tuto chvíli dál běží. Prověřuje se zejména, jaký druh zbraně či rakety mohl pád způsobit. Co se v tuto chvíli ví a kde jsou slepá místa, nabízíme v přehledném shrnutí.

Kam letadlo mířilo?

Na Boží hod odstartovalo letadlo Embraer 190 provozované Ázerbájdžánskými aeroliniemi (AZAL) v 7:55 místního času z Baku, hlavního města Ázerbájdžánu. Mělo přistát na letišti v Grozném, hlavním městě ruského regionu Čečensko. Na palubě bylo pět členů posádky a 62 cestujících, většina z nichž byli občané Ázerbájdžánu a Ruska. Dále spojem cestovali také občané Kazachstánu a Kyrgyzstánu.

Kdy nastaly komplikace?

Podle přeživších cestujících se letoun dostal do husté mlhy, jakmile se přiblížil ke Groznému. Pilot se podle nich v těchto nepříznivých podmínkách pokusil dvakrát neúspěšně přistát, popisuje BBC.

Při třetím pokusu cestující ucítili, jak série výbuchů zasáhla letadlo. „Potřetí něco vybuchlo… část pláště letadla se roztrhla,“ řekl jeden z nich ruské televizi.

Zásah letadla způsobil podle jednoho ze stevardů paniku na palubě. Personál se po dvou úderech snažil uklidnit cestující, když dostal stroj třetí, poslední zásah.

O trojitém zásahu letadla hovořil také ázerbájdžánský ministr dopravy Rašad Nabijev. „Všichni (přeživší, pozn. red.) bez výjimky uvedli, že slyšeli tři výbuchy, když bylo letadlo nad Grozným.“ Potvrdil, že letoun čelil „vnějšímu zásahu“ a poškozen byl jak uvnitř, tak i zvenčí, když se pokoušel přistát.

Bez komentáře: pád letounu v Kazachstánu.Video: AP, telegram/bazabazon, x.com/yarotrof

Proč se letadlo odklonilo do Kazachstánu?

Po třech úderech se letadlo odklonilo asi 450 km na východ přes Kaspické moře na letiště Aktau v Kazachstánu. Proč právě tímto směrem, není dosud jasné.

Podle šéfa ruské agentury pro civilní letectví Dmitrije Jadrova zaútočily na město v době, kdy se letadlo v hluboké mlze připravovalo na přistání v Grozném, ukrajinské drony. To přimělo úřady k uzavření oblasti pro letecký provoz, citovala jej agentura AFP. Situaci v oblasti letiště v den havárie označil za velmi složitou.

Ruské letecké úřady dále tvrdí, že pilotům letadla „nabídly jiná letiště“, ale ti si vybrali kazašské Aktau. Cesta byla však pro střelami poškozený stroj mnohem těžší, než kdyby zvolili jiná, bližší letiště, poznamenala BBC.

Tvrzení ruských leteckých úřadů je v rozporu s prohlášením ázerbájdžánských vládních zdrojů. Citoval je server Euronews s tím, že podle nich nedostalo poškozené letadlo povolení přistát na žádném ruském letišti. A to navzdory žádostem pilotů o nouzové přistání. Místo toho jim Rusové měli nařídit přelet přes Kaspické moře směrem na Aktau.

Data zveřejněná webem Flightradar pro sledování letů nadto ukázala, že letadlo během přibližování se k Aktau kolísalo nahoru a dolů. Poté se zřítilo přibližně tři kilometry od přistávací dráhy, kde explodovalo a začalo hořet.

Stroj zároveň čelil během letu - poblíž Grozného a nad Kaspickým mořem - rušení GPS. Flightradar24 na základě analýzy ADS-B dat sestavil pravděpodobnou dráhu letu J28243.

Jak mohlo být letadlo sestřeleno?

V posledních týdnech útočí Ukrajina na Čečensko a další části ruského Kavkazu pomocí bezpilotních letounů. Například v sousední Severní Osetii sestřelila ráno v den havárie protivzdušná obrana dron nad nákupním střediskem ve Vladikavkazu. Uvedly to podle BBC tamní úřady. Podrobnosti ke středeční havárii zatím nejsou známé.

Co s tím má společného Rusko?

Připomeňme, že první zprávy z ruských státních médií uváděly, že havárii způsobila srážka s hejnem ptáků. Podobné stanovisko zaujala i ruská Federální agentura pro leteckou dopravu Rosaviatsija a Azerbaijan Airlines. Po havárii úřady v Moskvě uvedly, že se rozhodly uzavřít ruský vzdušný prostor nad Grozným.

Nicméně letečtí experti a představitelé Ázerbájdžánu se domnívají, že systémy letadla čelily elektronickému rušení a následně byl stroj poškozen šrapnely z výbuchů ruských raket protivzdušné obrany.

Útok na letadlo přisuzuje Rusku kromě USA také nepřímo Ázerbájdžán. Čtyři ázerbájdžánské zdroje agentuře Reuters sdělily, že vyšetřování již identifikovalo zbraň, která na letoun vystřelila. Jedná se o ruský protiletadlový systém Pancir-S.

„Nikdo netvrdí, že to bylo provedeno úmyslně. Nicméně s ohledem na zjištěná fakta Baku očekává, že se ruská strana k sestřelení ázerbájdžánského letadla přizná,“ uvedl zdroj obeznámený s ázerbájdžánským vyšetřováním.

Jasno má i ázerbájdžánský poslanec Rasim Musabekov. „Letadlo bylo sestřeleno nad ruským územím, na nebi nad Grozným. Nelze to popírat,“ cituje ho BBC. Za pád letounu očekává omluvu Moskvy, potrestání viníků a vyplacení kompenzací pozůstalým. V opačném případě „se vztahy posunou“, řekl ázerbájdžánské tiskové agentuře Turan.

Jak reaguje Moskva?

Kreml ve čtvrtek varoval před „šířením hypotéz“ o tom, co mohlo za havárií stát. Ke zprávám, že letadlo zasáhla ruská zbraň, se odmítl vyjádřit. „Probíhá vyšetřování… a dokud nebudou učiněny závěry jako výsledek vyšetřování, nepovažujeme se za oprávněné poskytovat jakákoli hodnocení,“ uvedl mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov.

Vladimir Putin se však v sobotu za havárii omluvil. V telefonickém rozhovoru se svým ázerbájdžánským protějškem označil nehodu za „tragický incident“ a vyjádřil „hlubokou a upřímnou soustrast rodinám obětí a popřál brzké uzdravení zraněným“, uvedl Kreml v prohlášení.

V telefonátu prezidentů zaznělo, že letoun se podle plánu pokoušel přistát na letišti v Grozném v okamžiku, kdy ruská protivzdušná obrana v oblasti odrážela útok ukrajinských dronů – ty podle Kremlu mířily právě na Groznyj, ale také na Mozdok a Vladikavkaz.

Co zatím odhalilo vyšetřování a jaký je jeho vývoj?

V letadle se našly takzvané černé skříňky. Analýza záznamů by pomohla určit příčinu havárie. Ázerbájdžánské aerolinie v pátek uvedly, že podle předběžných výsledků havárii letu způsobily „fyzické a technické zásahy z venku“.

Tvrzení později potvrdil i ázerbájdžánský ministr dopravy Rašad Nabijev, podle kterého se vyšetřování nyní soustředí na to, jaká zbraň incident způsobila.

Podle zpráv z Baku navrhlo Rusko s Kazachstánem, aby nehodu letadla vyšetřil výbor Společenství nezávislých států (SNS). Jedná se o regionální organizaci, které dominuje Rusko, připomíná server BBC. Ázerbájdžán místo toho požaduje mezinárodní vyšetřování.

Ovlivnila havárie lety do Ruska?

Ázerbájdžánské aerolinie v reakci na havárii svého letadla pozastavily lety do deseti ruských měst, uvedla agentura AFP. Do šesti ruských měst však bude společnost lety nadále provozovat, včetně Moskvy a Petrohradu.

Lety do Ruska omezily i další letecké společnosti. Kazašská Qazaq Air na měsíc pozastavila lety z Astany do ruského Jekatěrinburgu. FlyDubai zastavila lety do Soči a Miněralnyje Vody na jihu Ruska do 5. ledna. Ve čtvrtek izraelský dopravce El Al pozastavil lety z Tel Avivu do Moskvy z důvodu „vývoje ruského vzdušného prostoru“. Letecká společnost uvedla, že situaci přehodnotí příští týden.

Doporučované