Článek
Volby v Gabonu opět vyhrál dosavadní prezident Ali Bongo, který získal 64,27 procenta hlasů. Takové výsledky vyhlásila gabonská volební komise v nočních hodinách ve středu po několika dnech čekání.
Pro kontext: prezident Ali Bongo je u moci na nejvyšším postu už 14 let a jeho předchůdcem bylo jeho otec Omar Bongo, který vládl v zemi od roku 1967. Rodinný klan tak byl u moci v Gabonu přes 50 let.
Bongův nynější hlavní oponent, Albert Ondo Ossa, označil volby ještě před vyhlášením výsledků za podvod a výhru si nárokoval on sám. Krátce po vyhlášení výsledků ale přišel zvrat.
Zemi se rozhodli převzít lídři tamních ozbrojených složek. „Obyvatelé Gabonu, konečně jsme na cestě ke štěstí. Kéž Bůh a duchové našich předků požehnají Gabonu. Čest a věrnost naší vlasti,“ uvedli mimo jiné armádní strůjci převratu.
Ten odůvodňují především nedůvěrou ve volební výsledky a nezodpovědnou vládou právě prezidenta Bonga.
Jak převrat začal?
Ve středu kolem půl třetí hodiny ráno místního času došlo k neočekávanému vysílání volebních výsledků v televizi. O tři čtvrtě hodiny později vystoupili vysoce postavení vojenští představitelé Gabonu ve státní televizi TV Gabon 24 a oznámili, že přebírají moc v zemi, informovala britská BBC.
„Za tímto účelem se (volby) a zkrácené výsledky ruší. Hranice jsou až do odvolání uzavřeny. Všechny instituce republiky jsou rozpuštěny: vláda, senát, národní shromáždění, ústavní soud, hospodářská, sociální a environmentální rada a gabonské volební centrum,“ uvedla skupina mužů v prohlášení.
In the early hours of Wednesday morning, twelve army officers appeared on national television to announce they had cancelled Gabon's elections, dissolved all state institutions and closed the country’s borders. Here's their announcement. pic.twitter.com/vL9RUlaM8N
— BBC News Africa (@BBCAfrica) August 30, 2023
S okamžitou platností byl také vyhlášený zákaz vycházení a tou dobou bylo také nedostatečné připojení k internetu (ještě z dnů voleb kvůli možnému riziku násilí – pozn. red.).
Krátce po skončení vysílání byla v gabonské metropoli Libreville slyšet střelba z okolí prezidentské rezidence, informovali zahraniční novináři BBC.
Kdo stojí v čele převratu?
Převrat před televizními kamerami oznámil jeden z vysokých vojenských představitelů v obklopení asi tuctu dalších mužů. Podle francouzského týdeníku Le Point šlo o příslušníky republikánské gardy, armády, policie a pretoriánské stráže prezidentského úřadu, ti byli rozpoznatelní podle zelených baretů.
Vojenská junta později oznámila, že lídrem pro přechodné období po převratu v zemi byl jmenován generál Brice Oligui Nguema. Šéf republikánské a pretoriánské gardy svrženého prezidenta.
Proč pučisté prezidenta Aliho Bonga svrhli?
„Organizace všeobecných voleb 26. srpna 2023 nesplnila podmínky pro transparentní, důvěryhodné a inkluzivní hlasování, v něž obyvatelé Gabonu tolik doufali. K tomu dochází v zemi k nezodpovědnému a nepředvídatelnému vládnutí, které má za následek pokračující zhoršování sociální soudržnosti s rizikem, že zemi přivede do chaosu.“
„Naše krásná země Gabon byla vždy oázou míru. Dnes země prochází vážnou institucionální, politickou, hospodářskou a sociální krizí,“ uvedli lídři ozbrojených složek v prohlášení zdůvodňujícím, proč zahájili puč.
Ali Bongo
- Alain Bernard Bongo byl jedním z nejbližších spojenců Francie v Africe.
- Část gabonské společnosti ho vnímá jako rozmazleného prince a playboye, který považuje vládu nad zemí s velkým ropným bohatstvím za své právo.
- Jiní ho vnímají jako reformátora, který se snažil diverzifikovat ekonomiku a který byl zvolen na post prezidenta demokratickým způsobem, napsala o něm britská BBC.
- V roce 2018 Bongo prodělal mrtvici, která ho téměř na rok vyřadila z funkce a vedla k výzvám, aby odstoupil. V následujícím roce byl zmařen pokus o převrat. Vůdci pučistů, kteří ohlásili, že přebírají kontrolu nad vládou a že Bongo už není prezidentem, byli dopadeni a uvězněni, píše ČTK.
- Narodil se v roce 1959 v Konžské republice.
Co je se sesazeným prezidentem Alim Bongem teď?
Pučisté uvedli, že byl Ali Bongo uvalen do domácího vězení a že je „obklopený rodinou a lékaři“.
Samotný exprezident se pak o několik hodin později přihlásil sám přes sociální sítě se zprávou. Apeloval na „přátelé po celém světě“, aby „burcovali svět“ kvůli puči v Gabonu. „Nic se neděje. Nevím, co se děje,“ řekl například.
Jeho nejstarší syn, Noureddin Bongo Valentin (v roce 2019 jmenovaný „koordinátorem prezidentských záležitostí“ – pozn. red.), byl zadržen za „velezradu“ společně s dalšími dvěma prezidentskými poradci a vrchními představiteli Gabonské demokratické strany (PDG), píše dále BBC.
Jak na převrat v Gabonu reagují místní?
Agentura AFP zveřejnila kolem půl osmé ráno fotografie oslavujících Gabonců v ulicích jedné z čtvrti metropole Libreville.
Velké průvody lidí také krátce po oznámení převratu zaplnily hlavní třídu Boulevard Triomphal Omar Bongo v hlavním městě. Lidé mávali vlajkami v barvách gabonské vlajky, jak popsali místní novináři pro BBC.
Armáda nicméně následně obyvatele metropole požádala, aby se vrátili domů a nepohybovali se kolem strategických bodů ve městě.
Videa z oslav nejen v metropoli se šíří i po sociálních sítích.
The military coup in 🇬🇦 Gabon is gaining HUGE amounts of support from locals. pic.twitter.com/dROOOjuEJU
— Rev Laskaris (@REVMAXXING) August 30, 2023
Jak na převrat v Gabonu zatím reaguje svět?
Francie – bývalá koloniální velmoc, pod kterou spadal i Gabon – sleduje situaci „s největší pozorností“, jak uvedla premiérka Elisabeth Borneová. Ministr zahraničí Olivier Véran řekl, že by měly být výsledky nedávno proběhlých voleb v zemi respektovány.
Evropský šéf rezortu zahraničí Josep Borrell řešil dění v Gabonu na aktuálně probíhajícím zasedání ministrů obrany ve Španělsku. „Pokud se to potvrdí, půjde o další vojenský převrat, který zvýší nestabilitu v celém regionu,“ řekl.
„Celá oblast, počínaje Středoafrickou republikou, pak Mali, Burkinou Faso, nyní Nigerem, možná Gabonem, je ve velmi obtížné situaci a ministři… se jistě musí hluboce zamyslet nad tím, co se tam děje a jak můžeme zlepšit naši politiku vůči těmto zemím,“ uvedl dále.
„Hluboké znepokojení“ nad situací v Gabonu vyjádřilo také Rusko.
Puč v Nigeru
Nigerský generál Abdourahamane Tiani se ve státní televizi objevil jako předseda přechodné rady, která po puči převzala moc v zemi, píší agentury AFP a Reuters.
Čínský mluvčí rezortu zahraničí Wang Wen-Pin vyzval obě strany k dialogu s cílem „co nejdříve obnovit normální pořádek“. Prezidentu Bongovi by podle něj mělo být zajištěno bezpečí.
O co se v Gabonu hraje?
Gabon je členem organizace sdružující největší světové vývozce ropy. Podle dat Světové banky je čtvrtým největším producentem ropy v subsaharské Africe.
Na dění v zemi tak už reagovaly i některé v zemi operující petrolejářské společnosti. Francouzská těžební firma Eramet „pozastavila“ v důsledku převratu své operace, aby zajistila „bezpečnost personálu i provozu“. Podnik v zemi zaměstnává kolem osmi tisíc lidí.
Francouzský ropný gigant TotalEnergies oznámil, že je jeho hlavní prioritou především bezpečí zaměstnanců. Společnost má v zemi 350 zaměstnanců a je také hlavním distributorem benzinu v Gabonu, kde má 45 čerpacích stanic.
Kromě nerostných surovin disponuje země i přírodním bohatstvím. Až 90 procent území Gabonu pokrývají tropické lesy, které jsou zásadním přírodním ekosystémem nejen pro celou zemi, ale i africký kontinent.