Hlavní obsah

Členové WHO dosáhli předběžné dohody o řešení budoucích pandemií

Foto: Shutterstock.com

Ke vzájemné shodě všech členů došlo po třech letech.

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) dospěli k předběžné dohodě o řešení budoucích pandemií. Text doladí v dubnu, schválení se čeká v květnu. USA se jednání neúčastní kvůli rozhodnutí prezidenta Trumpa vystoupit z WHO.

Článek

Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhli po třech letech diskuzí předběžné dohody o způsobu řešení budoucích pandemií. Agentuře AFP to řekla spolupředsedkyně vyjednávacího orgánu, která je zároveň francouzskou velvyslankyní pro světové zdravotnictví, Anne-Claire Amprouová.

„V zásadě jsme se dohodli,“ řekla Amprouová a dodala, že delegáti se znovu sejdou v úterý 15. dubna v Ženevě, aby text doladili. Text také musí schválit všechny členské země organizace na květovém shromáždění.

Členské země organizace začaly jednat o dohodě, která by mohla posílit spolupráci před pandemiemi, při nich i po nich, poté, co přiznala selhání při pandemii nemoci covid-19. Podle původních plánů měly státy dosáhnout shody nad textem nové úmluvy loni v květnu.

„Je to velmi dobrý signál. Jste součástí neuvěřitelného příběhu, který vzniká,“ řekl generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Jedním z hlavních sporných bodů třicetistránkového dokumentu je část, která definuje předávání technologií pro výrobu zdravotnických produktů souvisejících s pandemií, a to zejména ve prospěch rozvojových zemí, řeklo AFP několik zdrojů. Tato otázka byla jádrem stížností nejchudších zemí v době pandemie covidu-19, kdy tyto země viděly, jak si bohaté státy monopolizují dodávky vakcín a testů. Řada zemí, kde je farmaceutický průmysl významnou součástí ekonomiky, se staví proti myšlence povinného předávání technologií a trvá na jeho dobrovolnosti. Podle jednoho z delegátů byl tento bod vyřešen, ale zatím ještě není k  dispozici poslední verze textu.

Spojené státy, které se k počátečním jednáním připojovaly pomalu, letos od diskuzí odstoupily. Nový americký prezident Donald Trump po svém nástupu do úřadu nařídil vystoupení z WHO a zakázal účast na jednáních. Zdůvodnil to tím, že WHO podle něho špatně postupovala ohledně pandemie covidu-19, ani nedokázala přijmout potřebné reformy. Trump také tvrdí, že pro USA členství znamená „nespravedlivě zatěžující platby“.

Doporučované