Článek
Laura Loomerová měla vejít přímo do Oválné pracovny se svazkem papírů, kam si napsala seznam členů Národní bezpečnostní rady (NSC), kteří podle ní byli zralí na vyhazov. Jejím záměrem bylo přesvědčit Donalda Trumpa, aby se těchto lidí zbavil. Americký prezident jí dal půl hodiny, v pracovně se kromě toho nacházeli třeba i viceprezident J. D. Vance či hlavní poradce pro národní bezpečnost Michael Waltz.
Loomerová začala jeho podřízené očerňovat a obviňovat ze všech možných nepravostí včetně ideologické vlažnosti. Nebyli prý dostatečně MAGA (zkratka Trumpova politického hnutí Make America Great Again) a k samotnému Trumpovi málo loajální.
Zdá se, že tato středeční schůzka na prezidenta přinejmenším zapůsobila. Trump na druhý den odstranil z Waltzova týmu šest lidí, což agentura Reuters popsala jako první „významnou čistku“ Trumpova druhého prezidenství.
O mítinku, který k propuštění zřejmě vedl, jako první bez větších podrobností referoval portál Status News. Jeho okolnosti a další detaily vzápětí popsaly New York Times (NYT) či agentura AP. Odvolaly se přitom na řadu lidí, kteří o schůzce s Loomerovou byli dobře informováni.
NYT svůj report postavily na svědectví osmi lidí. Mítink list popsal jako „pozoruhodnou podívanou“ s tím, že Loomerová, která šíří konspirační teorii o tom, že teroristické útoky z 11. září 2001 spáchala americká vláda, má na prezidenta zřejmě větší vliv než šéf Národní bezpečnostní rady Waltz.
Mezi propuštěnými mají být Brian Walsh, vrchní ředitel pro zpravodajství, Maggie Doughertyová, vrchní ředitelka pro mezinárodní organizace, a Thomas Boodry, vrchní ředitel pro legislativní záležitosti.
Vedle toho Trump odvolával také mimo NSC - propustil šéfa Národní bezpečnostní agentury (NSA) a zároveň Kybernetického velitelství USA generála Timothyho Haugha a jeho zástupkyni Wendy Nobleovou.
Look at the people who are crying about my meeting with President Trump and the firing of NSC AND NSA officials today.
— Laura Loomer (@LauraLoomer) April 4, 2025
The people crying are the people who worked to undermine Donald Trump, members of the Democrat Party, and the mainstream media.
They are furious.
That’s how…
Donald Trump odmítl, že by se nechal Loomerovou ve svém pozdějším rozhodnutí ovlivnit. „Vždycky budeme muset propouštět lidi - ty, které nemáme rádi, nebo ty, kteří nás využívají, nebo ty, kteří mohou být loajální k někomu jinému,“ řekl prezident.
Podle agentury AP se ale zdá , že si Loomerová za vyhazov připisuje zásluhy. „Jak víte, že úředníci NSC, které jsem nahlásila prezidentu Trumpovi, jsou neloajální lidé, kteří se podíleli na sabotáži Donalda Trumpa?“ napsala ve čtvrtek večer na sociální síti X, kam přispívá velmi často.
V následujícím vláknu dodala, že se „vyhozených úředníků zastávají Trumpovi kritici na stanicích CNN a MSNBC“. Obě stanice Loomerová a většina republikánů považuje za levicové kanály podporující demokraty.
Kdo je Laura Loomerová
Jednatřicetiletá aktivistka v letech 2020 a 2022 na jižní Floridě neúspěšně kandidovala do Kongresu. Je známá svými divokými protesty, jednou se například připoutala k hlavní kanceláři Twitteru poté, co ji společnost na čas zablokovala. Loomerová je totiž neslavně proslulá svými rasistickými a xenofobními komentáři.
O demokratické kandidátce na prezidenta Kamale Harrisová například napsala, že v případě jejího vítězství by Bílý dům zapáchal kari. Loomerová odkazovala na fakt, že Harrisová má indickou matku.
Vlnu kritiky vyvolalo i tvrzení Loomerové, že teroristické útoky z 11. září 2001 byly naplánovány a provedeny „zevnitř“, neboli že Ameriku tehdy nenapadli teroristé ze zahraničí ale z domova. Podílet se na úderech podle ní měla i americká vláda.
Loomerová přesto loni doprovázela Donalda Trumpa při pietních aktech k uctění obětí 11. září v New Yorku a Pensylvánii.
Loomerová se do některých Trumpových spojenců a poradců naváží už delší dobu. Obviňuje je z toho, že v Bílém domě vytvořili „krizí prověřování“. Jejich jediným cílem má podle ní být snaha „rozvrátit prezidentovu agendu“.
Aktivistka považuje tyto lidi za takzvané neocony, tedy za konzervativce, kteří chtějí, aby se USA vojensky angažovaly ve světě. Podle Loomerové tak jejich myšlenkový svět nezapadá do Trumpovy politiky „America first“ (Amerika na prvním místě).
NYT přitom upozorňují, že Loomerová tlačí na propuštění dalších lidí v Trumpově bezprostředním okolí. Často se přitom nezdráhá dotyčné veřejně urážet a ponižovat. Jejím terčem bývají lidé s odlišným rasovým původem či sexuální orientací.
Zpět v Trumpově orbitu
Podle ní by měl být například z ministerstva pro záležitosti veteránů vyhozen „styčný důstojník LGBTQ“, tedy pro lesby, gaye, bisexuály a transosoby, a také nejmenovaný zaměstnanec pracující ve zpravodajské kanceláři Národní bezpečnostní rady, který je podle ní transgender a „nenávidí prezidenta Trumpa“.
„Pokud o této osobě víte a znáte její jméno, pošlete mi ho prosím a já zveřejním její identitu. Americký lid si zaslouží vědět, kdo je tento trans Bidenův podržtaška, který je nasazen v naší zpravodajské komunitě,“ napsala Loomerová na síti X.
Není přitom jasné, jak blízký vztah Loomerová má k samotnému Trumpovi. Jak píše agentura AP, aktivistka z prezidentova orbitu před časem zmizela, aby se do něj, zdá se, v poslední době opět vrátila.
Trump ji popisuje jako „silnou osobnost“ a „velkou vlastenku“. Při projevu na nedávném setkání v prezidentově floridském resortu Mar-a-Lago ji dokonce před přítomnými hosty vyzdvihl a zmínil její snahy Trumpovi potenciální spolupracovníky agresivně prolustrovat neboli slovy Trumpa podrobit „proloomerování“.
„Nechcete, aby na vás Loomerová udeřila,“ řekl Trump. „Pokud jste proloomerovaní, máte velké problémy. V jistém smyslu to znamená konec vaší kariéry. Díky, Lauro,“ dodal americký prezident.