Článek
Peking se ohradil vůči návštěvě dalších amerických zákonodárců na Tchaj-wanu. Čínské ministerstvo obrany uvedlo, že cesta narušuje čínskou suverenitu a teritoriální integritu a „plně odhaluje pravou tvář Spojených států coby záškodníka“, který ničí mír a stabilitu v Tchajwanské úžině.
Američtí kongresmani na ostrov, který Peking považuje za svou provincii, přicestovali v neděli a v pondělí se sešli s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.
Pětičlenná delegace vedená senátorem Edem Markeym na Tchaj-wan dorazila nedlouho poté, co na ostrově jednala šéfka americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Čína na její návštěvu reagovala rozsáhlými manévry, během nichž testovala i balistické střely.
Čína zároveň v pondělí oznámila, že v okolí Tchaj-wanu provádí další vojenská cvičení, a to ve vzduchu i na moři. Východní velení Čínské lidové osvobozenecké armády je označilo za „důrazný odstrašující prostředek směřovaný vůči Spojeným státům a Tchaj-wanu, které dál předvádějí politické triky a podkopávají mír a stabilitu v Tchajwanské úžině“, cituje z prohlášení agentura Reuters.
Peking ale neinformoval o přesné povaze vojenských cvičení. Rozsáhlými manévry reagoval už na návštěvu Pelosiové.
Čínsko-tchajwanské napětí
Kariéra Nancy Pelosiové, která dala svou návštěvou Tchaj-wanu záminku Číně k vyvolání napětí, je protkaná většími i drobnějšími „šťouchanci“ vůči komunistickému režimu:
A k čemu může stupňující se napětí mezi Čínou a USA dospět?
„Autoritářská Čína nemůže diktovat, jak si demokratický Tchaj-wan dělá přátele, získává podporu, zůstává houževnatý a září jako maják svobody,“ komentovalo čínskou kritiku tchajwanské ministerstvo zahraničí.
Tamní premiér Su Čen-čchang pak zdůraznil, že jeho země se nenechá čínskou reakcí zastrašit. „Nemůžeme prostě nic nedělat jenom proto, že za dveřmi stojí zlý soused, a nedovolit návštěvníkům nebo přátelům, aby přijeli,“ uvedl premiér.
Čína demokratický Tchaj-wan považuje za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.
Washington udržuje oficiální diplomatické vztahy pouze s Pekingem, zatímco oficiální vztahy s Tchaj-pejí přerušil v roce 1979. S Tchaj-wanem mají ale Spojené státy čilé neoficiální styky a nadále mu dodávají zbraně. Tvrdí, že tak činí proto, aby mu pomohly udržet obranyschopnost.