Článek
Spojené státy zvažují zavedení nových restrikcí na cestující z Číny, reagují tak na oznámení, že Peking otevře hranice turistům už příští měsíc, píše BBC. Washington uvádí, že Čína postrádá „transparentnost“ ohledně šíření viru v zemi, negativní test budou nově požadovat například i Japonsko, Malajsie a Tchaj-wan.
„Na mezinárodní úrovni rostou obavy z šíření covidu-19 v Číně, kde zároveň chybí transparentní data včetně těch ohledně genomických sekvenací,“ řekl americký úředník podle BBC.
Děje se tak poté, co čínské úřady nedávno po bezprecedentních protestech upustily od přísných lockdownů, centralizované karantény, hromadných testování a důsledného sledování kontaktů.
O tom, jak situace v zemi skutečně vypadá, nejsou žádná spolehlivá data. Nejvyšší čínský zdravotnický úřad přestal zveřejňovat denní počty nově nakažených covidem-19 a do té doby zveřejňovaná čísla velmi pravděpodobně neodpovídala realitě.
Podle videí, jejichž pravost ověřil americký deník The New York Times (NYT), se naplňují předpovědi západních odborníků, podle kterých rychlé rozvolnění bez přípravy Číně přinese značné problémy. Záběry ukazují lidi choulící se na vozíčcích či lehátkách na chodbách a připomínají videa ze začátku pandemie ve Wu-chanu.
Čínské nemocnice byly podfinancované, přeplněné pacienty a s nedostatkem personálu už dřív. Nyní, když se v Číně covid poprvé šíří de facto volně, čelí ale nemocnice velké zkoušce. Peking se podle NYT na rozvolnění tři roky trvajících přísných pravidel, která bránila šíření viru, nepřipravil.
Nemocnicím fungování momentálně kazí i vysoká marodka. Personálu nakaženého covidem je podle některých výpovědí tolik, že jeden musí pracovat za pět. „Asi 80 nebo 90 procent lidí kolem mě se nakazilo,“ řekl NYT jeden z doktorů Judy Pu. Jeho oddělení prý obyčejně mělo 10 až 15 sester, přičemž teď má k dispozici jen dvě.
Uvolnění restrikcí na cestování do zahraničí za účelem turismu začne v Číně platit od 8. ledna. Čínské cestovní kanceláře a aerolinky od oznámení zavedení volného pohybu zaznamenaly obrovské zvýšení zájmu o cesty za hranice. Vnitrostátní i zahraniční cesty Číňanů budou teď častější i kvůli blížícím se oslavám lunárního Nového roku, který připadá na 22. ledna.
Peking proti restrikcím na cestující z Číny protestuje. Tamní ministerstvo zahraničí uvedlo, že západní státy zkreslují pohled na změny v čínské covidové strategii, a naznačilo, že restrikce na čínské cestující nejsou založeny na vědeckém přístupu.
Itálie, Japonsko, Indie, Malajsie a Tchaj-wan už oznámily, že od cestujících z Číny budou vyžadovat při vstupu negativní testy na koronavirus. Zvažují ho podle médií také Spojené státy. Česko samostatně žádné kroky nechystá, opatření chce řešit koordinovaně na úrovni Evropské unie, uvedlo ve středu ministerstvo zdravotnictví podle ČTK.