Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čínští představitelé požádali své íránské protějšky, aby pomohli omezit útoky na lodě v Rudém moři ze strany Íránem podporovaných Húthíů, jinak riskují poškození obchodních vztahů s Pekingem. Diskuze o útocích a obchodu mezi Čínou a Íránem se uskutečnily na několika nedávných setkáních v Pekingu a Teheránu. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na čtyři íránské zdroje a diplomata obeznámeného s touto záležitostí.
„Čína v podstatě říká: ‚Pokud budou naše zájmy jakkoli poškozeny, bude to mít dopad na náš obchod s Teheránem. Řekněte tedy Húthíům, aby projevili zdrženlivost,‘“ řekl Reuters pod podmínkou zachování anonymity jeden z íránských představitelů informovaných o jednáních.
Mluvčí Húthíů Mohammed Abdulsalam ve čtvrtek uvedl, že Írán doposud nepředal Číně žádný vzkaz ohledně omezení útoků. „Nebudou nás o takové žádosti informovat, zejména vzhledem k tomu, že deklarovaným postojem Íránu je podpora Jemenu. Odsoudil americko-britské údery na Jemen a postoj Jemenu považuje za čestný a odpovědný,“ uvedl.
Čína je v posledním desetiletí největším obchodním partnerem Íránu, jejich obchodní vztahy jsou nicméně jednostranné. Podle údajů o sledování tankerů analytické obchodní společnosti Kpler například čínské ropné rafinerie v loňském roce nakoupily více než 90 procent íránského vývozu ropy, protože americké sankce odradily mnoho jiných zákazníků a čínské firmy profitovaly z velkých slev.
Íránská ropa však představuje pouze 10 procent čínského dovozu ropy a Peking má celou řadu dodavatelů, kteří mohou nedostatek ropy pokrýt odjinud. Íránské zdroje uvedly, že Peking dal jasně najevo, že by byl Teheránem velmi zklamán, kdyby byla zasažena jakákoli plavidla spojená s Čínou nebo kdyby byly jakkoli dotčeny zájmy země.
Kdo jsou Húthíové
- Húthíové, nebo také Ansar Alláh (Zastánci Alláha), jsou náboženští obrozenci usazení v severním Jemenu.
- Húthíové vyznávají šíitský islám, který je příbuzný s tím, jenž se praktikuje v Íránu.
- Jako jedna z válčících stran v dlouholetém konfliktu ovládli hlavní město Saná'a a většinu severu země, kde žije asi 70 procent obyvatel Jemenu. Na územích, která ovládají, zlikvidovali opozici, lidskoprávní organizace je viní z věznění aktivistů a novinářů. OSN pak z válečných zločinů a využívání dětských vojáků.
- V roce 2000, během druhé palestinské intifády, pronesl vůdce skupiny heslo, které dosud Húthíové skandují na svých demonstracích: „Bůh je velký, smrt Americe, smrt Izraeli, proklínejte Židy, vítězství islámu.“
Útoky, které jsou podle Húthíů vedeny na podporu Palestinců v Gaze, zvýšily náklady na lodní dopravu a pojištění tím, že narušily klíčovou obchodní trasu mezi Asií a Evropou, kterou hojně využívají lodě z Číny.