Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Jihokorejská špionážní agentura obvinila čínskou aplikaci DeepSeek z nadměrného shromažďování osobních údajů a využívání všech vstupních dat k vlastnímu tréninku.
Také zpochybnila odpovědi nového čínského chatbota na otázky, které se týkají jihokorejské národní hrdosti, napsala agentura Reuters.
Národní zpravodajská služba (NIS) uvedla, že minulý týden zaslala vládním agenturám oficiální oznámení, ve kterém je vyzývá, aby přijaly bezpečnostní opatření týkající se čínské aplikace.
„Na rozdíl od jiných generativních služeb umělé inteligence bylo potvrzeno, že záznamy o chatu jsou přenosné, protože obsahuje funkci pro shromažďování vzorů zadávání klávesnice, která může identifikovat jednotlivce a komunikovat se servery čínských společností, jako je volceapplog.com,“ uvedla NIS v nedělním prohlášení.
Některá jihokorejská ministerstva přístup k aplikaci zablokovala kvůli bezpečnostním obavám a připojila se tím k Austrálii či Tchaj-wanu, které vydaly varování či omezení v souvislosti s DeepSeek.
Půtky o kimči
Společnost podle NIS poskytuje inzerentům neomezený přístup k údajům uživatelů a ukládá údaje jihokorejských uživatelů na čínských serverech. Vláda v Pekingu by tak podle tamních zákonů měla k těmto informacím na požádání přístup, dodala agentura.
NIS také upozorňuje, že DeepSeek odpovídá jinak na potenciálně citlivé otázky v různých jazycích. Jednou z takových otázek je dotaz na původ kimči - v korejštině aplikace odpověděla, že se jedná o korejské jídlo, ale v čínštině odpověděla, že pokrm pochází z Číny, přiblížila NIS.
Agentura Reuters v té souvislosti připomněla, že původ kimči se stal v posledních letech na sociálních sítích zdrojem rozporů mezi Jihokorejci a Číňany.
Ve službách režimu?
Společnost DeepSeek byla v posledních týdnech rovněž obviněna z cenzurování odpovědí na politické otázky. Jako příklad bývá zmiňován masakr na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. „Pojďme mluvit o něčem jiném,“ dostalo se odpovědi některým uživatelům.
Firma na dotazy zaslané e-mailem podle Reuters nereagovala. Když ale dostal dotaz ohledně kroků jihokorejských vládních úřadů k zablokování společnosti DeepSeek mluvčí čínského ministerstva zahraničí, 6. února reagoval, že čínská vláda „klade velký důraz na soukromí a bezpečnost“ a data chrání v souladu se zákonem.
Peking by podle něj nikdy nepožádal žádnou společnost nebo jednotlivce, aby shromažďovali či uchovávali údaje v rozporu se zákony.
Cenzura a ohýbání ve prospěch komunistické Číny
Samostatnou fascinující kapitolou je cenzura, které podléhají výstupy modelu DeepSeek-V3 a DeepSeek-R1. Uživatelé po celém světě zjišťují, že jim chatbot zcela odmítá na některé otázky odpovědět. Týká se to hlavně otázek ohledně Číny, role komunistické strany, oficiálně „zapovězených“ historických událostí nebo teritoriálních ambicí Čínské lidové republiky. Ale pro příklad není potřeba chodit daleko. DeepSeek nám odmítl napsat pojednání o tom, jak funguje DeepSeek.
Model začne psát odpověď, ale pak zasáhne nějaký automatický mechanismus a chatbot svou rozepsanou odpověď smaže a oznámí: „Omlouvám se, to je mimo moje současné možnosti. Pojďme se bavit o něčem jiném.“
Protože DeepSeek si coby open source můžete stáhnout k sobě do počítače, této „dodatečné cenzuře“ se můžete vyhnout. Pokud by někdo doufal, že lokálně provozované modely budou k „čínským tématům“ přistupovat neutrálněji, bude zklamán.