Článek
Krok v pátek oznámilo čínské ministerstvo zahraničí. Úřad již dříve informoval, že uvalí neupřesněné sankce na Pelosiovou a její nejbližší rodinu.
Čína pozastaví vzájemná jednání o klimatu, dialog mezi vojenskými představiteli USA a Číny, přeshraniční spolupráci týkající se kriminality, jednání o námořní bezpečnosti a vztahy v oblasti imigrační a protidrogové politiky.
Prohlášení čínská diplomacie zveřejnila jen chvíli poté, co Pelosiová v Japonsku ukončila své asijské turné. Píše se v něm také o zrušení chystané čínsko-americké schůzky o vojensko-bezpečnostních námořních mechanismech.
Dialog okolo změny klimatu a boje proti obchodu s drogami, jako je fentanyl, patřil mezi oblasti, v nichž obě země našly společnou řeč, uvedla agentura AP. Pozastavení této spolupráce ze strany Pekingu by mohlo mít významné dopady na úsilí, které země vynaložily na to, aby dosáhly v těchto otázkách pokroku.
Čína a Spojené státy jsou největšími světovými znečišťovateli klimatu, společně produkují téměř 40 procent všech emisí z fosilních paliv. Jejich vrcholní diplomaté pro klima, John Kerry a Sie Čen-chua, udržovali úzké vztahy, které se datují až k Pařížské dohodě, jež byla schválena díky průlomovým jednáním mezi nimi a dalšími stranami.
Čína se po Kerryho urgencích na loňském globálním klimatickém summitu OSN v Glasgow zavázala, že bude s USA intenzivně spolupracovat na snižování emisí. Kerry však Čínu nedokázal přesvědčit, aby výrazně urychlila odklon od spotřeby uhlí.
Pelosiová se stala nejvýše postaveným představitelem Spojených států, který navštívil Tchaj-wan za posledních 25 let.
Peking považuje demokratický Tchaj-wan za vzbouřeneckou provincii a za legitimní součást svého území. Podle oficiální politiky „jedné Číny“ na ostrově neexistuje samostatná politická entita a Peking se staví proti tomu, aby ostrov vedl vlastní jednání se zahraničními vládami.
Tchaj-wan od roku 1949 funguje de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v pevninské Číně pokračuje režim jedné strany.
V reakci na návštěvu Pelosiové Čína také zahájila rozsáhlé vojenské cvičení, při kterém se její lodě a letadla přiblížily Tchaj-wanu, jako nikdy předtím. Experti se nedomnívají, že by manévry vyústily ve válku, ale považují ho za pečlivou čínskou přípravu na budoucí invazi.
Kam až může napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem eskalovat?
Čtěte analýzu o sílícím soupeření USA a Číny: