Článek
Podle dokumentu, který popsala agentura AFP, si ruská žoldnéřská skupina Vagner v roce 2022 pořídila dva satelity, což mělo napomoci její zpravodajské činnosti při ruské invazi na Ukrajinu. Satelity měly podle AFP stát přes 30 milionů dolarů.
Smlouva byla podepsána v listopadu 2022, více než půl roku po invazi, při níž vagnerovci pod vedením zakladatele Jevgenije Prigožina hráli klíčovou roli.
Podle anglicky a rusky psané smlouvy podepsané 15. listopadu 2022, kterou viděla agentura AFP, prodala dva pozorovací satelity s vysokým rozlišením vagnerovcům společnost Peking Jün-ce Technology, patřící čínskému vesmírnému gigantu Čchang Kuang Satellite Technology (CGST), která v současnosti vlastní satelitů přibližně 100.
Agentuře AFP se podařilo ověřit totožnost signatáře smlouvy na ruské straně - Ivana Mečetina. Podle několika zdrojů je tento čtyřicetiletý muž generálním ředitelem společnosti Nika-Frut, dceřiné společnosti skupiny Concord, kterou tehdy vedl Prigožin. Společnost Nika-Frut tak měla podle AFP být oficiálním kupcem satelitů.
„Nika-Frut je registrována jako společnost obchodující s potravinami, ale dělá i mnoho dalších věcí. To je v Prigožinově světě známá tendence,“ řekl Lou Osborn z nevládní digitální investigativní organizace All Eyes on Wagner (AEOW).
Ukrajina do EU v roce 2030?
Schyluje se k zahájení rozhovorů o integraci Ukrajiny do Evropské unie. Datum vstupu se navzdory proklamacím nedá prostě stanovit předem. Seznam Zprávy se zeptaly tří odborníků, jestli je vstup Ukrajiny do roku 2030 reálný.
Společnost Nika-Frut podle webu The Moscow Times v roce 2019 odeslala několik objednávek potravinářského zboží do Středoafrické republiky pro těžební společnost Lobaye Invest, rovněž dříve ovládanou Prigožinem, která je navíc od loňského února terčem evropských sankcí.
Snímkování ruského území při vzpouře
Smlouva také uvádí, že čínská firma měla vagnerovcům poskytovat snímky na vyžádání, a to i z jiných satelitů, včetně právě snímků Ukrajiny i oblastí v Africe, kde žoldáci působili, včetně Libye, Súdánu, Středoafrické republiky a Mali. Pro AFP to uvedl evropský bezpečnostní zdroj, který si nepřál být jmenován.
Podle tohoto zdroje vagnerovci měli satelity dokonce využít i v rámci červnové a nakonec neúspěšné vzpoury, která vedla k jejich faktickému rozpadu a následné smrti Prigožina při pádu jeho letadla.
Vzpoura byla během 24 hodin přerušena a znamenala definitivní rozkol mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a Prigožinem.
Ve smlouvě však zmínka o objednávce snímků ruského území nebyla, dodávku takových snímků tak nebylo možné nezávisle potvrdit, napsala agentura AFP.
Gregory Falco, výzkumník v oblasti letectví a kosmonautiky na Cornellově univerzitě ve Spojených státech, agentuře AFP řekl , že využití čínské technologie ukazuje limity Ruska, a to i přes historickou pověst země jako velké vesmírné mocnosti.
„Rusko takové schopnosti nemá. Jejich satelitní program nebyl v poslední době úspěšný. Není možné, aby to udělali sami. To je něco, v čem nejsou dobří, zatímco Čína je na špičce,“ řekl agentuře AFP.