Článek
Kolumbijská armáda potvrdila možný přelet balonu vzdušným prostorem své země, napsala v neděli agentura Reuters. Američtí vojenští představitelé už v pátek uvedli, že nad Latinskou Amerikou byl spatřen další čínský balon. Jeho polohu neupřesnili.
Podle prohlášení kolumbijského letectva byl nad územím země ve výšce necelých 17 kilometrů zaznamenám „objekt“, který vstoupil do vzdušného prostoru jihoamerické země na severu a pohyboval se průměrnou rychlostí kolem 47 kilometrů za hodinu.
Objekt vykazoval „podobné vlastnosti jako balon“ a letectvo jej sledovalo, dokud neopustil vzdušný prostor země, uvádí kolumbijské letectvo v prohlášení. Balon podle něj „neohrožoval národní bezpečnost“.
Další latinskoamerické země přelet balónu dosud nepotvrdily. Ve Venezuele a Kostarice o balonu referovali uživatelé sociálních sítí.
Spojené státy v sobotu sestřelily nad Atlantským oceánem jiný čínský balon, který byl podle nich vybavený špionážní technikou.
Peking označil sestřelení za „vážné porušení mezinárodní praxe“ a pohrozil důsledky, které tento krok může mít, napsala agentura AP.
Čínská diplomacie vyjádřila „silnou nespokojenost a odpor vůči tomu, že Spojené státy použily sílu k útoku“ na jejich balon, citovala z prohlášení Pekingu agentura Reuters.
Balon sestřelil americký stíhací letoun nad Atlantským oceánem, příkaz k akci dal americký prezident Joe Biden. Pentagon doporučil objekt sestřelit nad oceánem, aby se předešlo možným škodám při dopadu na souš.
Washington už v pátek uvedl, že několik dní pozoruje čínský špionážní balon ve vzdušném prostoru USA. Čína tehdy v reakci sdělila, že incidentu lituje, balon ale označila za meteorologický.
Balon letěl ve výšce zhruba 18 kilometrů, jeho velikost agentura AP přirovnala ke třem školním autobusům. Washington přítomnost balonu nad americkým územím označil za „jasné porušení svrchovanosti“.
Podrobněji o špionážních balonech
„Prezident Biden ve středu povolil sestřelení pozorovacího balonu. Akci jsme provedli, jakmile bylo možné misi splnit bez zbytečného rizika pro životy Američanů,“ uvedl v prohlášení americký ministr obrany Lloyd Austin.
Austin uvedl, že vojenští velitelé „usoudili, že sestřelení balonu při přeletu nad pevninou by vzhledem k velikosti balonu a jeho pozorovacímu nákladu představovalo nepřiměřené riziko“.
Spojené státy kvůli balonu reagovaly i diplomaticky. Ministr zahraničních věcí Antony Blinken měl navštívit Čínu, řekl ale, že „rozhodnutí (Číny) podniknout tuto akci v předvečer jeho návštěvy poškozuje věcné rozhovory, které byli (Američané) připraveni vést“.