Článek
Si Ťin-pching jako by věřil, že jeho komunistická strana je v Číně středobodem všeho a že se může vzepřít dokonce i přírodě. Z pohledu expertů, které oslovila agentura Reuters, jeho přísná covidová politika, v jejímž rámci Peking neváhá uvalit karanténu na miliony lidí jen kvůli několika případům nákazy, však odhalila hranice jeho kontroly zejména v případě občanů.
Podle ředitelky úřadu amerických výzvědných služeb Avril Hainesové, která vystoupila na bezpečnostním fóru v Kalifornii, však čínský vůdce stále není ochoten přijmout lepší vakcínu ze Západu. Místo toho se spoléhá na čínskou, která zdaleka není pokaždé tak účinná. Sociální a ekonomické dopady koronaviru má přitom lídr přímo před očima.
Bílý dům například na začátku týdne uvedl, že Čína Spojené státy o vakcíny nepožádala a v současné době se také neočekává, že by západní vakcíny schválila. Čínští představitelé situaci vnímají jako otázku národní hrdosti, a pokud by se rozhodli opačně, museli by jí podle nejmenovaného amerického zdroje agentury Reuters spolknout poměrně dost.
„Vidět protesty a reakci na ně je v rozporu s narativem, který rád předkládá a podle kterého je Čína mnohem efektivnější ve vládě,“ cituje Reuters Hainesovou a její názor na čínského vůdce. „Není to něco, co bychom v tuto chvíli vnímali jako hrozbu pro stabilitu, změnu režimu nebo něco podobného. Pro postavení Si ovšem bude důležité, jak se vše bude vyvíjet.“
Přestože se denní počet případů covidu-19 blíží v Číně historickému maximu, některá města podnikají kroky k uvolnění pravidel testování a karantény poté, co politika nulové toleranci z dílny vládnoucí strany vyvolala prudké hospodářské zpomalení a veřejné nepokoje.
Například město Šen-čen na jihu země v sobotu oznámilo, že po lidech již nebude vyžadovat, aby se prokazovali negativním výsledkem testu, pokud chtějí používat veřejnou dopravu nebo vstupovat do parků. Došlo k tomu poté, co podobný krok učinila také města Čcheng-tu a Tchien-ťin, která v Číně patří mezi největší.
Vše, co o protestech potřebujete vědět
Co protestující požadují? Nabízí jim komunistický režim nějaké ústupky? Proč jsou současné protesty v Číně zlomové? Z jakého důvodu si protestující jako symbol odporu vybrali bílou čtvrtku papíru? A je komunistická strana připravená dělat ústupky?
Poslouchejte podcast 5:59:
Zavřela také mnohá testovací místa v Pekingu, jelikož hlavní město přestalo vyžadovat negativní výsledek jako podmínku pro vstup do míst, jako jsou supermarkety. Ve zjevné snaze vypořádat se s hněvem vůči politice nulové tolerance, která v Číně vyvolala protesty, úřady rovněž oznámily plány na posílení očkování starších lidí.
Protesty proti covidovým opatřením začaly v Číně již minulý měsíc a demonstrací se účastnily tisíce lidí. Úřady se během nich uchylovaly k zatýkání a koho se jim nepodařilo chytit na místě, toho byly schopny vystopovat přes telefon.