Článek
Čínská armáda v neděli během druhého dne cvičení v okolí ostrova simulovala údery na Tchaj-wan a jeho okolí. Čína, která si nárokuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan jako své území, zahájila třídenní vojenská cvičení v okolí ostrova v sobotu, den poté, co se tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vrátila z návštěvy Spojených států.
Tchaj-pej obvinila Peking, že využívá návštěvu prezidentky jako „záminku k provádění vojenských cvičení, která vážně narušují mír, stabilitu a bezpečnost v regionu“. Peking považuje Cchaj Jing-wen za separatistku, informuje server BBC.
„Pod jednotným velením společného operačního velitelského centra provedlo několik jednotek simulované společné údery na klíčové cíle na ostrově Tchaj-wan a v okolních mořských oblastech a nadále udržuje útočné postavení v okolí ostrova,“ uvedla čínská státní televize.
Tchaj-wan uvedl, že v sobotu kolem ostrova proletělo nejméně 71 čínských letadel. Nejméně 45 bojových letadel pak překročilo střední linii Tchajwanského průlivu, která je považovaná za neoficiální dělicí čáru mezi tchajwanským a čínským územím. Některá také vletěla do jihozápadní části tchajwanské identifikační zóny protivzdušné obrany.
Podle zdrojů agentury Reuters se mělo ještě konat cvičení v okolí průlivu Baši, který odděluje Tchaj-wan od Filipín. To mělo zahrnovalo simulované útoky na skupiny letadlových lodí a také protiponorkové cvičení. V okolí ostrova bylo rovněž spatřeno devět čínských lodí.
Ministerstvo obrany uvedlo, že věnovalo zvláštní pozornost raketovým silám Lidové osvobozenecké armády, které mají na starosti čínský pozemní raketový systém.
„Pokud jde o pohyby raketových sil čínských komunistů, armáda má rovněž těsný přehled prostřednictvím společného systému zpravodajství, sledování a průzkumu a síly protivzdušné obrany zůstávají ve vysoké pohotovosti,“ uvedlo ministerstvo.
Zároveň znovu zdůraznilo, že tchajwanské ozbrojené síly „nebudou eskalovat konflikty ani vyvolávat spory“ a na čínská cvičení budou reagovat „přiměřeně“.
Poškozujete mír, stabilitu a bezpečnost
V první den cvičení s názvem Společný meč jedna z čínských lodí vystřelila při plavbě poblíž ostrova Pingtan, nejbližšího bodu Číny k Tchaj-wanu.
Tchajwanská Rada pro oceánské záležitosti, která řídí pobřežní stráž, zveřejnila videozáznam, na němž je vidět, jak jedna z jejích lodí stínuje čínskou válečnou loď, neuvedla však místo, kde se nachází.
WATCH: A Taiwan Coast Guard vessel warns off a Chinese naval vessel as China launches 3 days of military exercises around Taiwan. "You are already seriously undermining regional peace and stability," the Coast Guard radios to the ship. (Video source: Ocean Affairs Council) pic.twitter.com/rdkVGa5VlP
— TaiwanPlus (@taiwanplusnews) April 9, 2023
Na záběrech je slyšet námořník, který čínské lodi vysílačkou říká: „Vážně poškozujete regionální mír, stabilitu a bezpečnost. Prosím, okamžitě se otočte a odplujte. Pokud budete pokračovat v plavbě, přijmeme opatření k vyhoštění.“
Další záběry ukazují tchajwanskou válečnou loď Di Hua, která doprovází loď pobřežní stráže v situaci, kterou důstojník pobřežní stráže nazývá „patovou situací“ s čínským plavidlem.
Představitelé amerického ministerstva zahraničí vyzvali Čínu ke „zdrženlivosti a neměnění statu quo“. Mluvčí ministra zahraničí ale uvedl, že USA situaci kolem ostrova „pozorně sledují“. Podle něj mají USA „dostatečné zdroje a kapacity k zajištění míru a stability a k plnění našich závazků v oblasti národní bezpečnosti“.
USA sice přerušily diplomatické styky s Tchaj-pejí ve prospěch Pekingu v roce 1979, ale podle zákona jsou povinny poskytnout Tchaj-wanu prostředky k obraně. Americký prezident Joe Biden navíc opakovaně potvrdil, že by Spojené státy zasáhly, pokud by Čína na ostrov zaútočila.
Status Tchaj-wanu je navíc nejednoznačný. Od roku 1949, kdy čínská občanská válka obrátila ve prospěch komunistické strany, se bývalá vládnoucí strana stáhla na ostrov. Od té doby se Tchaj-wan považuje za suverénní stát s vlastní ústavou a představiteli. Čína to ale odmítá a označuje jej za odštěpeneckou provincii, kterou Peking nakonec dostane pod svou kontrolu.
Na středečním setkání v Kalifornii prezidentka Cchaj poděkovala předsedovi americké Sněmovny reprezentantů Kevinu McCarthymu za „neochvějnou podporu“ Ameriky a uvedla, že to pomohlo „ujistit tchajwanský lid, že nejsme izolováni a nejsme sami“.
McCarthy měl původně Tchaj-wan osobně navštívit, ale nakonec se setkání uskutečnilo v Kalifornii. Tím se mělo předejít dalšímu rozdmýchání už tak napjaté situace s Čínou.