Hlavní obsah

Čína poslala do vesmíru další tchajkonauty. USA její plány zneklidňují

Foto: Profimedia.cz

Šen-čou 19 při startu.

Peking svůj vesmírný program označuje za mírový a zaměřený na mezinárodní spolupráci.

Článek

Peking odstartoval další část svého vesmírného programu. Loď Šen-čou 19 s tříčlennou posádkou (v níž je i vůbec první čínská vesmírná inženýrka) zakotvila po více než šestihodinové cestě u vesmírné stanice Tchien-kung.

Čína let označila za „naprostý úspěch“, napsal server BBC s tím, že aktuální mise je jedním z více než sto startů, které Peking na letošní rekordní rok naplánoval.

Tchien-kung nyní trojici tchajkonautů na šest měsíců poslouží jako základna k provádění experimentů a výstupům do volného prostoru.

Mise přichází v době rostoucího napětí mezi Pekingem a Washingtonem, kdy se obě velmoci snaží obnovit lidskou přítomnost na Měsíci. Čína tam chce svoji posádku vyslat do konce roku 2030.

Podle prezidenta Si Ťin-pchinga je zkoumání rozlehlého vesmíru, rozvíjení kosmického průmyslu a proměna Číny ve vesmírnou velmoc „věčným snem“.

Závod o Měsíc

Část lidí ve Washingtonu považuje rostoucí ambice a rychlý pokrok Číny v oblasti kosmonautiky za skutečnou hrozbu.

Šéf NASA Bill Nelson začátkem roku prohlásil, že USA a Čína „v podstatě závodí“ o návrat na Měsíc. A dodal, že se ze strany Pekingu obává o možné vznesení územních nároků. Podle něj by navíc čínský vesmírný program mohl být programem vojenským.

Čína tvrzení odmítá a označuje svůj vesmírný program za mírový a zaměřený na mezinárodní spolupráci. „Čínský výzkum vesmíru je kolektivní misí pro lidstvo,“ řekl BBC Li Jing-liang, ředitel všeobecné technologické kanceláře Čínské agentury pro pilotované lety. Obavy USA jsou podle něj zbytečné.

„Nemyslím si, že by se to mělo nazývat soutěží. Čína ve svém pilotovaném kosmickém programu dlouhodobě zastává myšlenku mírového využívání vesmíru. V budoucnu budeme dále rozvíjet mezinárodní spolupráci v různých aspektech pilotovaných kosmických technologií, vše na základě sdílení a spolupráce,“ dodal.

Nové vesmírné závody se ale podle BBC netýkají jen cesty na Měsíc. Jde o to, kdo bude kontrolovat jeho zdroje.

Na Měsíci se totiž nacházejí nerostné suroviny, včetně vzácných zemin a kovů, jako je železo a titan, až po helium, které se používá ve všem od supravodičů až po lékařské vybavení. Odhady hodnot se velmi liší – rozmezí se pohybuje od miliard až po kvadriliony.

Přestože Čína svůj vesmírný program prezentuje jako mírový, současné oslavy vzletu kosmické lodi byly lemovány upozorněními – na cedulích ve městě byla podle reportérů BBC varování před odhalením tajemství.

„Prozrazení tajemství je trestný čin. Udržovat tajemství je čest. Pokud tajemství vyzradíte, budete uvězněni. Budeš šťastný, když tajemství zachováš. Budeš zastřelen, pokud tajemství prodáš,“ stálo na jedné z nich.

Související témata:

Doporučované