Článek
Čínské úřady přejmenovaly stovky ujgurských vesnic a měst, aby z nich odstranily náboženské nebo kulturní odkazy. Mnohé z nich nahradily názvy odrážejícími ideologii komunistické strany.
Výzkum, který ve středu zveřejnily organizace Human Rights Watch a norská organizace Uyghur Hjelp, dokumentuje přibližně 630 obcí, jež vláda tímto způsobem přejmenovala, většinou v době vrcholícího zákroku proti Ujgurům, který několik vlád a orgánů pro lidská práva označilo za genocidu, píše britský deník The Guardian.
Nové názvy odstraňující náboženské, historické nebo kulturní odkazy patří mezi tisíce jinak neškodných změn názvů v letech 2009 až 2023. Podle dvou organizací, které výzkum provedly, se politické změny, k nimž došlo převážně v letech 2017–19, zjevně zaměřily na tři široké kategorie.
Byly odstraněny jakékoli zmínky o náboženství – Ujgurové tradičně vyznávají islám – nebo ujgurských kulturních praktikách, včetně výrazů jako hoja (označení pro súfijského náboženského učitele, které bylo odstraněno z nejméně 25 názvů vesnic), haniqa (typ súfijské náboženské stavby odebraný z 10 názvů vesnic) a mazar (svatyně, která byla odstraněna z nejméně 41 názvů vesnic).
Úřady rovněž změnily názvy, které odkazovaly na ujgurská království, republiky nebo vůdce z doby před rokem 1949, kdy byla založena Čínská lidová republika. Zpráva uvádí, že v Sin-ťiangu již neexistují žádné vesnice, které by měly v názvu slovo „xelpe“ nebo „chalífa“ (vládce), případně „meschit“ (mešita).