Článek
Na zákonodárce šesti zemí včetně Slovenska byl skrze čínské diplomaty vyvíjen tlak, aby se nezúčastnili summitu na Tchaj-wanu. Politici to označují za snahy o izolaci ostrova, uvádí agentura AP.
Textové zprávy a telefonáty obdrželi politici ze Slovenska, Bolívie, Kolumbie, Severní Makedonie, Bosny a Hercegoviny a jedné asijské země, která zůstala anonymní. Obsahem měly být naléhavé žádosti o schůzky v termínech, kdy se mají politici nacházet na Tchaj-wanu. Podle webu Politico bylo kontaktováno nejméně osm zákonodárců z těchto zemí.
Summit, který začíná v pondělí, pořádá Meziparlamentní aliance k Číně (IPAC). Tuto organizaci tvoří zákonodárci z 35 zemí znepokojení potlačováním demokracie v Číně. IPAC dlouho čelí tlaku čínské vlády, někteří jeho členové byli sankcionováni. V roce 2021 se organizace dokonce stala terčem útoku čínských hackerů.
Podle ředitele IPAC Luka de Pulforda byl tlak čínských představitelů v posledních dnech bezprecedentní. Zprávy a telefonáty politikům označil za koordinovaný pokus zabránit zákonodárcům v jejich účasti.
Dear @MFA_China
— Luke de Pulford (@lukedepulford) July 28, 2024
You don’t get to decide the travel plans of foreign politicians.
Please leave us alone.
Thanks. https://t.co/FabiJr1mqh
Na síti X se proti čínským snahám ohradila také spolupředsedkyně IPAC Mariam Lexmannová.
The CCP believes that it can use pressure and coercion to stop democratically elected legislators from gathering.
— Miriam M. Lexmann (@MiriamMLex) July 28, 2024
We will not be deterred, nor will our commitment to working with our partners to defend freedom & democracy waver https://t.co/x1IXv4SKy0
Čína si nárok na Tchaj-wan usilovně hájí. Ostrov považuje za vlastní území, které má být v případě nutnosti anektováno silou.