Hlavní obsah

CIA varovala Kyjev před odpálením Nord Streamu. Získala jeho tajné plány

Foto: Seznam Zprávy

Mapa úniku na plynovodech Nord Stream.

CIA loni v létě dostala informaci od nizozemské tajné služby o plánu ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream 1. Americká zpravodajská služba pak informovala německou vládu a vyzvala Kyjev k ukončení operace, píše deník NYT.

Článek

Podezření, že za loňskými výbuchy plynovodů Nord Stream stojí Ukrajina, sílí. Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) se loni v létě dozvěděla o plánu ukrajinské armády explozí zničit plynovod na dně Baltského moře, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a dál do zbytku Evropy.

Na základě informace, kterou jí dodala nizozemská tajná služba, sdělila podrobnosti plánu vládě v Berlíně a varovala Kyjev před možnými následky incidentu. S informací přišel německý Die Zeit, televize ARD a nizozemská NOS. Později ji potvrdil i deník The New York Times.

Kyjev dlouhodobě odmítá, že by se jakkoliv podílel na trojici podmořských explozí, které v září významně poničily plynovody Nord Stream 1 a 2.

Ukrajinská armáda podle informací amerických tajných služeb plánovala operaci za využití týmu šesti potápěčů, kteří by způsobili explozi plynovodu Nord Stream 1. Kyjev měl později ale akci přehodnotit a zastavit ji, popsal NYT s odkazem na zjištění nizozemské tajné služby.

Američtí představitelé se nicméně domnívají, že akce byla pouze odložena, přičemž útok mohla provést i jiná skupina napojená na Ukrajinu. Podle CIA operace proběhla přinejmenším za volného vedení ukrajinské vlády. Kdo přesně operaci plánoval, ale zůstává nejasné.

Podrobně o vyšetřování odpáleného Nord Streamu

V nedávné době se objevily nové poznatky o možných aktérech výbuchů ruských plynovodů na dně Baltu. Pozornost se soustředí na malou loď s ukrajinskou stopou. Nejasný původ některých informací však zároveň vyhovuje Kremlu.

Plán, který shromáždily nizozemské zpravodajské služby, obsahoval podrobnosti podobné zářijovému incidentu, ale v některých klíčových ohledech se liší.

Podle původních informací měl tým zaútočit na Nord Stream 1, zatímco skutečný útok poničil i plynovod Nord Stream 2. Dalším rozdílem je pak místo, odkud měla loď se sabotéry vyplout.

Původní plán ukrajinské armády má podobnosti se závěry německého vyšetřování

K závěrům, které připomínají původní plán ukrajinské armády, došli němečtí vyšetřovatelé. Ti se nyní domnívají, že za zářijovými útoky na Nord Stream stojí „šest lidí, kteří si s falešnými pasy pronajali loď, konkrétně jachtu jménem Andromeda, vypluli z Německa a provedli sabotáž plynovodu“.

Podezření, že se na sabotáži Nord Streamu podílel „nejméně jeden příslušník ukrajinské armády“, zmiňuje také investigace skupiny německých médií.

Sabotáž Nord Streamu v současné době kromě Německa vyšetřuje také Dánsko a Švédsko. Spojené státy uvedly, že počkají na závěry jejich šetření, než vyvodí závěry.

Pohyb ruských lodí u Nord Streamu

Dokument severských médií poskytl další důkazy o pohybu ruských plavidel poblíž míst explozí plynovodů Nord Stream. Získal je díky odposlechům rádiové komunikace ruských lodí, které sesbíral vysloužilý důstojník britské rozvědky.

Plynovody Nord Stream vlastní z 51 procent ruský státní energetický konglomerát Gazprom, miliardy do nich ale investovaly i západní energetické společnosti z Německa, Francie nebo Nizozemska.

Ukrajina si dlouho stěžovala, že Nord Stream umožní Rusku využívat jiný způsob přepravy plynu do Evropy než potrubí vedoucí přes Ukrajinu, což Kyjev připraví o transportní poplatky, popsal deník The Washington Post.

Část amerických zpravodajských představitelů se ale domnívá, že proukrajinští aktéři by měli k sabotáži plynovodů největší motivaci. Jak připomíná server Financial Times, plynovody Nord Stream byly dlouhodobě kritizovány ukrajinskými představiteli jako symbol závislosti Evropské unie na ruském plynu.

Někdejší ruský prezident a hlasitý podporovatel války na Ukrajině Dmitrij Medveděv v reakci na nové informace uvedl, že Rusko již nemá žádné zábrany, aby se zdrželo od provádění podobných sabotáží s cílem uškodit západním zemím.

„Vycházíme-li z prokázané spoluúčasti západních zemí na sabotaci Nord Streamu, nezbývají nám žádné, dokonce ani morální zábrany, abychom se zdrželi ničení kabelových spojení našich nepřátel po dně oceánu,“ napsal na telegramu.

Doporučované