Článek
Příměří v Pásmu Gazy začne platit 19. ledna. Na tiskové konferenci to ve středu večer uvedl katarský premiér Muhammad bin Abdar Rahmán Sání.
Reakce na oficiální potvrzení příměří přicházejí z celého světa.
Jedna z prvních byla od tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana, podle něj je dohoda důležitým krokem pro stabilitu celého regionu.
Hlasitě se nechal slyšet na své sociální síti Truth Social Donald Trump, kterého v příštích týdnech čeká inaugurace na post prezidenta Spojených států. „Máme dohodu pro rukojmí na Blízkém východě. Budou zanedlouho propuštěni,“ uvedl Trump .
V dalším příspěvku pak přišel s tvrzením, že „tato epická dohoda o příměří“ by nebyla dosažena, kdyby loni v listopadu nebyl znovu zvolen prezidentem. „Tolik jsme toho dosáhli, i když ani nejsme v Bílém domě. Jen si představte všechny ty skvělé věci, co se stanou, až se vrátím do Bílého domu,“ pokračuje Trumpovo prohlášení.
Současný prezident Joe Biden v prohlášení uvedl, že výsledná dohoda kopíruje obrysy plánu, který předložil už na konci loňského května. Vůči Trumpovi byl výrazně smířlivější než jeho republikánský soupeř z loňských voleb. Na tiskové konferenci v Bílém domě řekl, že on a tým zvoleného prezidenta Trumpa mluvili „jako jeden tým“. Když už odcházel a novináři se ho ptali, komu tedy patří zásluhy, otočil se a pronesl: „To je vtip?“ A odkráčel.
USA pak jednání mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás zprostředkovávalo společně s Egyptem a Katarem. „Moje diplomacie nikdy neupustila od snahy dotáhnout to do konce,“ zdůraznil odcházející prezident. K dojednanému příměří podle něj přispěly diplomatické snahy Washingtonu, který se snažil jednání zprostředkovávat řadu měsíců.
„Příměří znamená šanci k trvalému konci nynějšího konfliktu na tomto palestinském území a ke zlepšení špatné humanitární situace v Gaze,“ uvedl německý kancléř Olaf Scholz na sociální síti X. Kancléř zdůraznil, že dohoda musí být důsledně dodržena a že všechna rukojmí, která zadržuje teroristické hnutí Hamás, se musí dostat na svobodu. Dodal, že rodinám musí být také vráceny pozůstatky těch, kdo zemřeli, aby jim jejich blízcí zajistili důstojný pohřeb.
Na síti X se pozitivně vyjádřila i německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková.
Es ist gut, dass eine Einigung über einen Waffenstillstand und die Freilassung von Geiseln – auch deutschen – in Gaza erreicht scheint! Jetzt muss die Einigung konsequent umgesetzt werden. Alle Geiseln müssen freigelassen werden. 1/2
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) January 15, 2025
„Izraelci a Palestinci na opožďovanou zprávu o příměří v Pásmu Gazy zoufale čekali,“ uvedl britský premiér Keir Starmer v reakci na oznámení. V důsledku příměří musí podle něj vzniknout podmínky pro obrovské navýšení humanitární pomoci pro Pásmo Gazy. Premiér zdůraznil, že pozornost světa se musí obrátit k tomu, jak trvale zajistit lepší budoucnost pro Izraelce a Palestince.
Dohodu o příměří v Pásmu Gazy uvítal generální tajemník OSN António Guterres, podle něhož je teď prioritou zmírnění utrpení způsobeného konfliktem. OSN je připravena podpořit naplňování dohody a navýšit dodávky humanitární pomoci, zdůraznil Guerres. Dohoda totiž podle něj odstranila významné politické a bezpečnostní překážky pro poskytování pomoci v Pásmu Gazy.
Příměří oceňují i vrcholné představitelky Evropské unie, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová a šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová.
„Nastal čas dohodu zrealizovat ve prospěch všech rukojmích a jejich rodin, obyvatel Pásma Gazy a lidí v regionu,“ napsala Kallasová na platformě X. Von der Leyenová obě strany vyzvala, aby dohodu „plně realizovaly“. „Dohoda přináší naději celému regionu, kde lidé příliš dlouho snášeli nesmírné utrpení,“ uvedla von der Leyenová na síti X.
I warmly welcome the ceasefire and hostage release agreement in Gaza.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) January 15, 2025
Hostages will be reunited with their loved ones and humanitarian aid can reach civilians in Gaza.
This brings hope to an entire region, where people have endured immense suffering for far too long.
Both…
Připojili se i čeští političtí představitelé. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestraník) na síti X napsal, že příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy je klíčovým krokem k ukončení násilí. Dohodu označil za naději pro celý Blízký východ. Úspěch příměří bude podle šéfa české diplomacie záviset na bezpečném návratu rukojmích a zlepšení situace v Pásmu Gazy.
„Příměří mezi Izraelem a Hamásem je klíčovým krokem k ukončení násilí a nadějí pro celý region Blízkého východu,“ napsal Lipavský. „Jeho úspěch závisí na bezpečném návratu rukojmích k jejich rodinám a zlepšení humanitární situace v Pásmu Gazy,“ dodal ministr.
Příměří mezi Izraelem a Hamásem je klíčovým krokem k ukončení násilí a nadějí pro celý region Blízkého východu. Jeho úspěch závisí na bezpečném návratu rukojmích k jejich rodinám a zlepšení humanitární situace v Pásmu Gazy.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) January 15, 2025
Premiér Petr Fiala (ODS) už po odpoledním jednání vlády – tedy ještě před oznámením příměří – řekl, že by znamenalo velmi výrazný posun v situaci na Blízkém východě. „Věřím a doufám, že se ty zprávy ukáží jako pravdivé a že se takovéto příměří, které bude znamenat svobodu pro naprosto neoprávněně zadržované nevinné lidi, podaří nakonec uzavřít,“ uvedl.