Článek
Spojené státy chtěly do velké výměny vězňů, která se dnes uskutečnila v turecké Ankaře, zahrnout původně i vězněného vůdce ruské opozice Alexeje Navalného. Novinářům to řekl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Washington však dohodu s Moskvou nestihl uzavřít dříve, než Navalnyj v únoru náhle zemřel za nevyjasněných okolností v trestanecké kolonii na Sibiři.
„Pracovali jsme s našimi partnery na dohodě, která by zahrnovala Alexeje Navalného,“ citoval Sullivanova slova zpravodajský web Axios. Sullivan podotkl, že zrovna v den Navalného smrti se bavil s rodiči Ruskem vězněného dopisovatele listu The Wall Street Journal Evana Gershoviche, kterým řekl, že prezident Joe Biden je připraven dotáhnout dohodu o výměně vězňů i přes tragickou zprávu o Navalném.
Navalnyj byl roky tváří ruské opozice a hlasitě kritizoval režim prezidenta Vladimira Putina, především za korupci. V roce 2020 přežil otravu paralytickou látkou novičok, ze které obvinil Kreml. Ten nařčení odmítl.
Po léčbě v Berlíně se v roce 2021 Navalnyj vrátil do Ruska, kde ho zatkli a v několika procesech odsoudili k dlouholetému vězení. Opozičník vinu odmítal a své uvěznění přičítal snaze režimu umlčet veškeré odpůrce a kritiku. Jeho úmrtí přičítá ruská opozice i řada západních zemí Putinově režimu, Kreml ji odmítá.
Mezi 16 lidmi, které v rámci dokonané výměny propustilo Rusko, jsou i tři Navalného spolupracovníci Vadim Ostanin, Xenija Fadějevová a Lilija Čanyševová.