Hlavní obsah

Chlouba íránského námořnictva šla během oprav v přístavišti ke dnu

Foto: Profimedia.cz

Fregata íránské armády Sahand byla poprvé spuštěna na vodu v roce 2018.

Fregata íránské armády šla během oprav v přístavišti na jihu země pod hladinu. Podle místních médií je válečné plavidlo Sahand vybaveno torpédomety, protiletadlovými i protilodními děly a raketami země-země a země-vzduch.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V přístavu Bandar-Abbás na jihu Íránu se v úterý potopila fregata íránské armády, která už v neděli během oprav nabrala vodu a naklonila se. Od té doby se ji dělníkům dařilo v přístavišti částečně stabilizovat, dnes však šla kompletně pod hladinu. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na íránskou tiskovou agenturu Nournews.

„Válečná loď Sahand, která byla v pondělí s velkými obtížemi opět vyvážena na hladině, se nyní potopila poté, co se přetrhlo lano, které ji drželo,“ uvedla agentura Nournews, napojená na íránskou Nejvyšší radu národní bezpečnosti.

Fregata Sahand byla poprvé spuštěna na vodu v roce 2018. Podle místních médií je toto válečné plavidlo vybaveno torpédomety, protiletadlovými i protilodními děly a raketami země-země a země-vzduch. Je též schopno elektronického boje a disponuje protiradarovým systémem stealth, na jeho palubě mohou přistávat vrtulníky.

Írán má navzdory mezinárodním sankcím a dovozním embargům vysoce rozvinutý domácí zbrojní průmysl, připomíná Reuters. V roce 2010 vyplul na moře první torpédoborec vlastní íránské výroby v rámci programu modernizace námořního vybavení, které často pochází ještě z doby před islámskou revolucí v roce 1979 a je většinou americké provenience.

Doporučované